روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی به‌صورت فشرده

روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی به‌صورت فشرده
میانگین 5 (100%) از 1 رای

یادگیری سریع زبان انگلیسی برای ارتباط و انتقال مفاهیم چه برای مهاجرت و چه برای مکالمات روزمره با آشنایان و دوستان در خارج از کشور و یا حتی برای توانایی استفاده از فنّاوری‌های مدرن لازم و ضروری هست.

روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی به‌صورت فزاینده‌ای در حال تولید و رشد هستند، برخی عملاً بدردنخور و بدون کارکرد هستند و برخی کاملاً نتیجه‌بخش و مثمر ثمر هستند، یادگیری به‌صورت فشرده نیز برای آن‌هایی که درگیر امتحانات فاینال و یا مصاحبات کاری هستند و باید تا یک تایم مقرر خود را به‌اندازهٔ کافی ارتقا دهند بسیار حیاتی است.

این روش‌ها ممکن است برای هر فرد نتایج مخصوص به خود را داشته باشد پس پیشنهاد ما این است که بعد از خواندن همهٔ روش‌ها، روش یا ترکیبی از روش‌هایی که فکر می‌کنید با روحیات شما سازگارتر است را انتخاب کنید.

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی روش‌های متعددی وجود دارند

تماشای فیلم و ویدئو

تماشای فیلم علاوه بر لذت بصری آن می‌تواند باعث بهبود مهارت‌های زبانی شما هم بشوند، اگر واقعاً تمایل دارید یادگیری سریع زبان انگلیسی را در دستور کار خود قرار دهید روزی چند فیلم یا سریال انتخاب کنید و روی دیالوگ‌های آن‌ها متمرکز شوید.

 

یادگیری سریع زبان انگلیسی-2

 

سریال ها و کارتون‌ها و پویانمایی‌ها هم می‌توانند به‌شدت یادگیری شمارا سرعت ببخشند، ازجملهٔ سریالها، سریال فرندز Friends محصول آمریکا و یا سریال گمشدگان و سریال آشنایی با مادر می‌توانند به‌راحتی شمارا در مسیر یادگیری قرار دهند، از میان کارتون‌ها هم سیمپسون‌ها، انگلیسی را جالب و درعین‌حال سلیس و روتین به شما یاد می‌دهند.

 چند توصیه در هنگام دیدن فیلم و سریال داشته باشیم که می‌توانید زیرنویس انگلیسی آن‌ها را دانلود کنید و همراه با یادگیری دو مهارت گفتار و شنیدار، مهارت نوشتار خود را نیز تقویت کنید و با سازمان‌بندی جملات آشنا شوید، نکتهٔ دوم توقف فیلم در بعضی جمله‌هایی که ازنظر شما جالب هستند و تکرار آن جملات و تمرین آن‌هم بسیار سودمند است، یادداشت‌برداری از برخی دیالوگ‌ها هم توصیه می‌شود.

حضور در جلساتی به زبان انگلیسی

می‌توانید در روزهای مشخصی تعدادی از دوستان و آشنایانتان را دعوت کنید و اگر در بین آن‌ها انگلیسی‌زبان هم وجود داشته باشد حتماً دعوت کنید تا مدتی را باهم باشید و ضمن خوش‌گذرانی انگلیسی هم‌صحبت کنید، مطمئن باشید این‌یک الی دو ساعت به‌اندازهٔ ده ساعت کلاس مثمر ثمر خواهد بود و به‌این‌ترتیب یادگیری سریع زبان انگلیسی را تجربه خواهید کرد.

پرسیدن اشکالات از یکدیگر، تعامل و ارتباط مؤثر، استفاده از دایرهٔ واژگان همدیگر، همه و همه تنها قسمتی از چیزهایی است که شما از همدیگر خواهید آموخت.

 چند توصیه برای انجام این تجمع‌ها داشته باشیم تا به نحو احسن از این جلسات استفاده ببرید:

 بیشتر از کسانی که در حال آموزش و یادگیری زبان هستند دعوت کنید چون آن‌ها هم انگیزهٔ خوبی برای این کاردارند و در ضمن جلسات بعدی را آن‌ها می‌توانند برگزار کنند.

 از معلمان و اساتید هم دعوت کنید تا نقش راهنما و لیدر جمع را داشته باشند، به‌هیچ‌وجه تدریس را در این جلسات انجام ندهید و اگر مایل بودید صرفاً وقت کمی مثلاً ۱۰ دقیقه از وقت را به آن اختصاص دهید.

 بیشتر در مورد کارهای روزانه صحبت کنید و موضوعات جالب را به بحث بگذارید و اجازه دهید همه اظهارنظر کنند.

 

موقعیت فورس ماژور

 

یادگیری سریع زبان انگلیسی -4

 

یکی از تکنیک هایی که به‌صورت کلی برای یادگیری پیشنهاد می‌شود قرار دادن خود در موقعیت اضطرار و الزام است، یعنی موقعیتی را فراهم‌سازید تا مجبور شوید در آن یاد بگیرید، به‌طور مثال یکی از این راه‌ها داشتن دوست انگلیسی‌زبان است، شما در این موقعیت مجبور هستید خود را با او هماهنگ کنید و سعی کنید برای برقراری ارتباط یاد بگیرید و یاد بگیرید.

البته اگر دوست انگلیسی‌زبان شما هم راغب باشد می‌تواند بیشتر و بهتر شمارا در یادگیری سریع زبان انگلیسی یاری دهد، دومین روش تماشای فیلم و سریال بدون زیرنویس است، تا مجبور شوید برای درک آن بارها و بارها یک دیالوگ را گوش دهید تا خوب معنای آن را بفهمید،.

 سومین روش برای کسانی است که در یک حوزه در حال تحقیق هستند، سعی کنید در منابع انگلیسی دنبال تحقیق و پژوهش باشید، منابع فارسی معمولاً ناقص و یا منقضی شده هستند و ممکن است حتی به کار و تخصص شما هم لطمه بزنند.

 

زیاد بنویسید

جمله‌ای معروف وجود دارد که کمرنگ‌ترین جوهرها هم از قوی‌ترین حافظه‌ها ماندگارترند، نوشتن نه‌تنها باعث ماندگاری بیشتر مطالب می‌شود بلکه در یادگیری سریع هم نقش دارد.

یادگیری سریع زبان انگلیسی -3

 

این نوشتار به معنای نوت برداری از کتاب‌هایی که می‌خوانید نیست بلکه نوشتن و خلق کردن مدنظر ماست، می‌توانید از امروز به بعد دفتر خاطرات خود را انگلیسی بنویسید و چون دفتر خاطرات معمولاً ارزشمند است حتماً سعی خواهید کرد بهترین کلمات و جمله‌ها را برای آن انتخاب کنید و این‌یک یادگیری خوب را برای شما تضمین می‌کند.

 می‌توانید یک وبلاگ یا صفحهٔ اجتماعی به زبان انگلیسی داشته باشید و در آن از موضوعی که دوست داشته باشید بنویسید، از خطا کردن و غلط نوشتن نترسید، این نترسیدن اولین تلاش شما و بهترین تلاش شما برای یادگیری است.

واژگان وسیع، واژگان متناسب

دایرهٔ لغت شما در حقیقت گنجینهٔ شماست، این لغت‌ها تغذیهٔ غذایی و فکری شما در آن زبان را تأمین می‌کنند، بدون داشتن گنجینهٔ لغات نمی‌توانید جمله بسازید و درنتیجه نمی‌توانید درست و اصولی یاد بگیرید، در ضمن سعی کنید واژگان متناسب با هر زمینه را در همان زمینه استفاده کنید تا مخاطب شما سردرگم نشود.

 برای وسیع کردن دایره لغات و یادگیری سریع زبان انگلیسی چند پیشنهاد داریم که انجام دادن آن‌ها باعث می‌شود تا هنگام صحبت کردن مشکل چندانی نداشته باشید:

 لغات پرتکرار را در ابتدا یاد بگیرید، فعل‌های اساسی و روتین که در صحبت کردن روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید را در اولویت قرار دهید از روش‌های خسته‌کننده مثل تیک زدن و دوباره خواندن استفاده نکنید.

 لغت‌ها را در متن یاد بگیرید، متن‌های روتین روزمره یا داستان‌های تینی جری و نوجوانان را پیدا کنید و بخوانید تا لغاتی که بار معنایی سبکی دارند و می‌توان در بیشتر جاها استفاده کرد را بشناسید.

سریال‌های سیت‌کام ببینید و لغت‌های زندگی روزمره را در آن‌ها بیابید و تمرین کنید و یا اگر مصاحبهٔ کاری دارید چند مطلب مربوط به موضوع مصاحبه به‌صورت انگلیسی پیدا کنید و لغات ضروری را علامت بزنید.

 سیستم پاداش و تنبیه

این روش بیشتر از اینکه یک روش یادگیری باشد یک حالت روانی است، که شما در هرلحظه که توانستید به مقدار یادگیری مستمر روزانهٔ خود برسید به خودتان پاداش بدهید، این پاداش می‌تواند از یک کیک خوشمزه تا بیرون رفتن و گشت‌وگذار و … باشد.

 برای تنبیه هم می‌توانید در زمان‌هایی که از عملکرد خود راضی نیستید بخشی از روز خود را به حفظ لغات، مرور و یادگیری، امتحان و آزمون و کلاً کارهایی که ازنظر شما سخت و طاقت‌فرسا هستند اختصاص دهید، ناگفته نماند بعد از اجرای تنبیه بازهم می‌توانید به خود پاداش دهید.

معلم

اگر ازنظر مالی مقدور باشد می‌توانید معلم خصوصی داشته باشید، معلم خصوصی‌تان را بعد از تحقیق و اطمینان انتخاب کنید، شاید داشتن معلم خصوصی بهتری راه یادگیری سریع زبان انگلیسی باشد، اما درنهایت همه‌چیز به تلاش شما بستگی دارد.

 معلم صرفاً موانع را از پیش روی شما برمی‌دارد و به شما شتاب و انگیزه می‌دهد، اما اگر خودتان تحرکی نداشته باشید و انرژی به خرج ندهید کاری از دست معلم برنمی‌آید.

دنیای تکنولوژی

یادگیری سریع زبان انگلیسی -5

یادگیری زبان انگلیسی هم مانند بسیاری از موضوعات دیگر تحت تأثیر تکنولوژی قرارگرفته است و انواع و اقسام نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها برای استفادهٔ مخاطبان تولید شده است، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و با آن‌ها کارکنید.

هرچند توصیهٔ ما این است که نرم‌افزار صرفاً بخشی از فرایند یادگیری شما باشد و سعی کنید سیستم مطالعهٔ شخصی خودتان را داشته باشید.

امکانات آنلاین به‌مراتب بهتر و پویاترند، می‌توانید در کورس‌ها و تجمع‌های آنلاین شرکت کنید، می‌توانید در گروه‌ها و فروم‌های موردعلاقه‌تان گشت‌وگذار کنید و بپرسید و پاسخ دهید، می‌توانید بازی‌های رایانه‌ای آنلاین انجام دهید.

 در چت‌ها با هم‌گروهی‌هایی که شاید اصلاً نشناسید صحبت کنید و برنامه بچینید، کلاس‌های آنلاین که حتی در بعضی مواقع کاملاً هم رایگان هستند هرروزه در سطح اینترنت در حال پخش هستند که می‌توانید بهره ببرید و یا حتی گوش دادن به رادیو انگلیسی و پادکست‌ها و هزاران امکان دیگر که دنیای تکنولوژی برای ما فراهم آورده است و فقط کافی است از آن‌ها استفاده کنیم.

 گرامر

در حال حاضر در بعضی مواقع ارزش چندانی به گرامر داده نمی‌شود و بعضی حتی آن را بی‌فایده هم می‌دانند، درحالی‌که یادگیری گرامر مهم‌ترین نکته در درک ساختار جملات حین خواندن و حتی حین مکالمه است.

 با دانستن گرامر می‌توانید مرز جملات را تشخیص دهید و بدون سردرگمی آن را درک کنید به جمله و جملات بعدی ربط دهید که چنین امکانی بدون یادگرفتن گرامر سخت و فرسایشی است.

توصیهٔ ما این است که یک کتاب جیبی یا کم‌حجم داشته باشید روزی یک درس یا حتی یک قاعدهٔ کوچک را یاد بگیرید و سعی کنید در مطالعات خود آن‌ها را تشخیص دهید.

در این تحقیق تعدادی از دسته‌بندی‌های روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی، به همراه تعدادی روش و فعالیت مفید در هر زمینه ارائه شد که امیدواریم قدمی هرچند کوچک در جهت رشد و پیشرفت شما ایجاد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *