یادگیری مکالمه انگلیسی با استفاده از 6 قانون طلایی یادگیری

یادگیری مکالمه انگلیسی با استفاده از 6 قانون طلایی یادگیری
میانگین 5 (100%) از 1 رای

یادگیری مکالمه انگلیسی برای ما ایرانیان، معمولاً با انواع چالش‌ها روبروست. طبیعتاً صحبت به زبان انگلیسی برای کسانی که زبان مادری‌شان زبان دیگری است و اشتراکات زیادی هم ندارد، مشکل است؛ اما چرا یادگیری مکالمه انگلیسی این‌قدر سخت به نظر می‌آید؟ ممکن است حتی بعضی از افراد کلمات زیادی را هم حفظ کرده و یا به قواعد و دستور زبان هم مسلط شده باشند، اما نتوانند به‌راحتی کلمات را کنار هم گذاشته و مفهوم و منظور خود را به‌درستی بیان کنند. یادگیری مکالمه انگلیسی، بیشتر از هر چیز دیگری به تمرین و صحبت کردن شما وابسته است. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا یادگیری مکالمه انگلیسی، این‌قدر پر چالش است و چند قانون طلایی برای یادگیری مکالمه انگلیسی به شما می‌گوییم.

۶ قانون مهم که باید حتماً درباره یادگیری مکالمه انگلیسی در صحبت کردن بدانید.

1- زیاد گرامر نخوانید!

این قانون شاید در نگاه اول، برای افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند، عجیب و غیرطبیعی به نظر برسد، اما این‌یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی است که باید به آن توجه داشته باشید.

گرامر برای مکالمه و یا آزمون ؟!

اگر فقط قصدتان قبول شدن در آزمون‌های مختلف باشد و به فکر یادگیری مکالمه انگلیسی نیستید، پس این راه برای شما مؤثر خواهد و قابل‌استفاده خواهد بود.

اما اگر به دنبال به یادگیری زبان انگلیسی و صحبت کردن به بهترین و روان‌ترین روش ممکن هستید، باید سعی کنید که گرامر را به مقدار مناسب و مطلوب مطالعه کرده و به‌صورت افراطی بر روی گرامر زمان نگذارید. چراکه سرعت صحبت کردن شمارا هم بسیار کاهش می‌دهد.

تمرکز بر گرامر، کاهش سرعت مکالمه

مطالعه زیاد گرامر، باعث می‌شود که شما هنگام صحبت کردن استرس داشته باشید . در این حالت مدام به فکر کنار هم گذاشتن کلمات و اشتباه نکردن باشید. این حالت، به‌صورت خودکار سرعت زبان انگلیسی‌زبان شمارا کاهش داده و شمارا از صحبت کردن روان و مسلط دور می‌کند.

تاثیر یادگیری گرامر بر مکالمهیادگیری مکالمه انگلیسی -5

این را به یاد داشته باشید تنها ۲۰ درصد از روان سخن‌گویان انگلیسی، تمامی قوانین گرامر زبان انگلیسی را می‌دانند و بااین‌وجود نیز ۸۰ درصد این افراد به‌راحتی زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و هیچ‌وقت هم به مطلب گرامر بیش‌ازحد فکر نمی‌کنند.

حتی بعضی از مدرسین زبان انگلیسی نیز وجود دارند که به این موضوع که دانش آموزان گرامر بیشتری در ذهن، نسبت به خود معلمان دارند، اعتراف می‌کنند و این موضوع را تأیید می‌کنند.

می‌توانید خودتان هم بررسی کنید و ببینید بین کسانی که می‌شناسید و دوستانتان که به‌راحتی و روان به انگلیسی صحبت می‌کنند، سؤالاتی دربارهٔ گرامر بپرسید؛ خواهید دید که تنها تعداد کمی از آن‌ها قادر به پاسخ این سؤالات به‌صورت کامل و درست خواهند بود و نمی‌توانند بخش زیادی از این سؤالات را پاسخ دهند. البته با در نظر گرفتن این موضوع که این افراد در مهارت‌های صحبت کردن، خواندن، نوشتن و غیره احتمالاً تخصص هم دارند.

2- عبارات و اصطلاحات را بشناسید و به خاطر بسپارید.

بسیاری از افرادی که زیاد به لغت‌نامه مراجعه می‌کنند، همیشه این مشغلهٔ ذهنی رادارند که بتوانند با کنار هم گذاشتن این کلمات، جملاتی را برای مکالمه به وجود بیاورند و در یادگیری مکالمه انگلیسی پیشرفت کنند.

کمی عجیب است که ب

سیاری از زبان آموزان، دایره لغات بسیاری قوی دارند اما قادر به کنار هم قرار دادن این لغات برای به وجود آوردن یک جمله نیستند؛ و علت این امر این است که این زبان آموزان اصطلاحات و عبارات زبان انگلیسی را بلد نیستند. به همین دلیل هم است که این افراد قادر به‌راحتی نمی‌توانند کلمات را در جمله کنار هم بچینند و یک جملهٔ روان بسازند.

اگر شما ۱۰۰۰ کلمهٔ زبان انگلیسی بلد باشید، شاید قادر به گفتن یک جملهٔ کامل و درست باشید؛ اما اگر شما فقط ۱۰ عبارت یا اصطلاح بدانید می‌توانید بیشتر از ۱۰۰۰ مورد جملهٔ درست و بهتر ایجاد کرده که بسیار زیباتر و بهتر از جملات عادی بدون اصطلاح است.

اگر شما قادر به این باشید که ۱۰۰ عبارت مختلف یاد بگیرید، فکر کنید چه اتفاقی خواهد افتاد!

3- هنگام یادگیری مکالمه انگلیسی، ترجمه نکنید.

هنگامی‌که شما جمله‌ای را می‌سازید، این جمله را به زبان مادری ترجمه نکنید. چراکه احتمالاً نظم و ترتیب کلمات در زبان مادری شما بسیار با زبان انگلیسی فرق دارد. زمانی که شما جمله‌ای را ترجمه می‌کنید، به‌طورکلی ترتیب زبان انگلیسی را فراموش خواهید کرد.

یکی دیگر از معایب ترجمه کردن زبان انگلیسی به زبان مادری این است که خود باعث می‌شود شما گرامر این زبان را به‌کلی قاطی کنید و هیچ‌کدام را به‌درستی متوجه نشوید.

4- مهارت‌های خواندن و گوش دادن (reading and listening)  کافی نیست، صحبت کنید.

خواندن، گوش دادن و صحبت کردن رکن هر زبان خارجی است که شما روزانه تمرین کنید. دربارهٔ زبان انگلیسی نیز همین‌طور است.

اگر دقت کنید می‌بینید که بچه‌ها و کودکان ابتدا گوش می‌دهند، بعد صحبت می‌کنند و در آخر می‌خوانند و یا می‌نویسند.

یادگیری مکالمه انگلیسی -2

اما اولین مشکلی که وجود دارد این است که در تمامی مراجع زبان‌آموزی انگلیسی در سراسر دنیا، به‌جای ترتیب گوش دادن، بعد صحبت کردن و در آخر خواندن و نوشتن، ترتیب دیگری را دنبال می‌کنند؛ مراجع مختلف، از ترتیبِ خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و بعد نوشتن استفاده می‌کنند که با توجه به اصول یادگیری زبان، به نظر می‌آید روندی اشتباه باشد.

مشکل دوم این است که اگر می‌بینید بعضی از افراد می‌توانند به‌راحتی بخوانند و گوش دهند به‌این‌علت است که این دو مهارت را تمرین کردند.

اما برای یادگیری مکالمه انگلیسی و اینکه واقعاً روان سخن بگویید، این دو مهارت اصلاً کافی نیست بلکه برای روان سخن‌گویی حتماً باید صحبت کردن را به‌خوبی تمرین کرده باشید.

زمانی به محتوای صوتی گوش دهید که فقط به‌طور ثابت به این محتواها گوش ندهید بلکه بلندبلند تکرار کنید تا هر چیزی که می‌شنوید را به‌خوبی بیاموزید. یادگیری مکالمه انگلیسی به این صورت ممکن می‌شود.

این امر باعث می‌شود که بتوانید کلماتی را که می‌شنوید را به‌طورکلی و ماندگار یاد بگیرید.

اگر هوشیار باشید و روش درستی را انتخاب کنید، یادگیری مکالمه انگلیسی بسیار ساده است.

5- خودتان را در یادگیری مکالمه انگلیسی غوطه‌ور کنید.

همهٔ ما می‌توانیم نسبت به هوش خود، زبانی را یاد بگیریم و در آن تخصص پیدا کنیم؛ چراکه هرکسی می‌تواند هر زبانی را که در نظر دارد را با تمرین و پشتکار به‌خوبی بیاموزد.

یادگیری مکالمه انگلیسی و یا زبان‌های خارجی دیگر اتفاق عجیبی نیست و توسط تحقیقات مختلفی نیز در تمام دنیا اثبات‌شده است؛ هرکسی می‌تواند حداقل یک‌زبان خارجه و متفاوت از زبان مادری خود را یاد بگیرد و سخن بگوید اما افرادی هستند که حتی بیشتر از ۱۰ زبان خارجه را هم قادر به یادگیری هستند.

برای یادگیری زبان‌های خارجی، لازم است که در معرض این زبان قرار بگیرید و مدام آن را به مقدار زیادی تمرین کنید.

با قرار دادن خود در معرض انواع نماد و کلمات و جملات و هر چیزی از انگلیسی، خواسته و یا ناخواسته به‌زودی متوجه خواهید شد

که میزان تسلط شما تغییر خواهد کرد و بسیار روان‌تر و بهتر به انگلیسی سخن خواهید گفت.

می‌توانید با استفاده از آینه، فیلم‌ها، عکس‌های آموزشی، دائماً خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید و به‌تمامی چیزهایی که گوش می‌دهید و یا می‌بینید و هر عمل دیگری که انجام می‌دهید دقت کنید و در راستای یادگیری مکالمه انگلیسی از آن‌ها استفاده نمایید.

برای تقویت بیشتر زبان انگلیسی می‌توانید از آموزش های آنلاین استفاده کرده و با تمرین و تکرار کردن تمامی کلمات و یادداشت نکات مهم آن‌ها دایره لغات و اصطلاحات خود را قوی‌تر کنید. با گوش دادن و تمرین هرچه بیشتر این دست محتواها، شما خود را بسیار بیشتر خود را با زبان محاصره می‌کنید و ذهن چاره‌ای جز یادگیری ندارد!

6- موارد و مطالب درست و صحیح را مطالعه کنید.

یک عبارت و ضرب‌المثل انگلیسی است که می گوید : « تمرین کنید تا کامل شوید

(practice makes perfect) » بله این درست است؛ اما باید توجه کنید که اگر

هنگامی‌که شما آموزه‌ای را که اشتباه است یاد بگیرید و روی آن تمرین کنید در چیزی تکمیل خواهید شد که یا از اصل اشتباه است و یا اصلاً به آن نیازی نخواهید داشت و چیزی را تمرین می‌کنید که هیچ‌وقت از آن استفاده نخواهید کرد. پس در آموزش زبان انگلیسی دقت کنید هر چیزی را نیاز نیست یاد بگیرید. چراکه در این صورت شما زمانی را از دست می‌دهید که هیچ‌وقت بر نخواهد گشت و در یادگیری مکالمه انگلیسی هم پیشرفت چشمگیری نداشته‌اید. درحالی‌که تصور خودتان بر این است که چندین سال درگیر یادگیری زبان انگلیسی بوده‌اید.

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *