مشکلات و چالش های زندگی در کشورهای انگلیسی زبان را بشناسید

اگر به زندگی در کشورهای انگلیسی زبان فکر می‌کنید باید قبل از هر چیز به مشکلاتی که ممکن است در آنجا با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کنید فکر کنید. این مشکلات درصد قابل‌توجهی از انرژی را از ما می‌گیرند و باعث می‌شوند در طول زندگی در کشورهای انگلیسی زبان دل‌زدگی و خستگی و افسردگی گریبان گیر ما شود.

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان یک رفاه نسبی را برای ما فراهم می‌کند از گذشته تعریف امکانات و رفاه و فرهنگ این کشورها را از افراد مختلفی شنیده‌ایم. بااین‌حال بهتر است با نگاهی واقع‌بینانه این نوع از زندگی را زیر ذره‌بین ببریم.

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان چه ویژگی‌هایی دارد؟

در این مقاله به ویژگی‌ها، مشکلات و مصائبی که ممکن است با زندگی در کشورهای انگلیسی زبان با آن‌ها مواجه شوید خواهیم پرداخت.

  • کشورهای انگلیسی زبان کدامند و زندگی در آن‌ها به چه صورت است؟

در اینجا کشورهایی انگلیسی زبان و بالأخص کشورهایی که زبان انگلیسی زبان رسمی آن‌ها است را معرفی می‌کنیم.

 

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان -1

 

کشورهای انگلیسی زبان:

۱. انگلستان – اسکاتلند – ایرلند – نیوزیلند

۲. امریکا – کانادا – افریقای جنوبی

ویژگی‌های زندگی در هر کشور:

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان دستهٔ اول که به انگلیسی بریتانیایی صحبت می‌کنند و بخشی از اروپا به‌حساب می‌آیند با دستهٔ دوم تفاوت دارد. دستهٔ اول فرهنگ اروپایی غالب دارند و مجاورت با سایر کشورهای اروپایی خلق‌وخویی کاملاً منطبق بافرهنگ جوامع متمدن اروپایی به آنجا داده است.

در دستهٔ دوم که امریکا و کانادا حضور دارند. با توجه به حجم گستردهٔ مهاجرت از مناطق مختلف به این کشورها نظیر مهاجرت ایرانیان، بخش‌هایی از آفریقا و آسیای میانه، هرم فرهنگی این کشورها دچار تغییراتی شده است.

در این دسته فرهنگ غالبی وجود ندارد و تعامل با سایر فرهنگ‌ها باعث شده است هر منطقه ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد. ازاین‌رو تحقیقات در مورد مکان مقصد قدری مشکل‌تر است.

  • ویژگی‌های زبانی زندگی در کشورهای انگلیسی زبان

اصولاً برای زندگی در کشورهای انگلیسی زبان اولین چیزی که در اولویت قرار می‌گیرد زبان است. زبان انگلیسی را ما معمولاً از سنین کمتر شروع به یادگیری می‌کنیم و حتی به مراحل بالاتر و سطوح بهتری می‌رسیم، مدرک می‌گیریم. به‌راحتی می‌توانیم متون را بخوانیم، سریال ببینیم و کارهای مختلفی انجام دهیم.

اما آیا این کافی است؟ آیا می‌توان با این سطح از دانش زبانی در کشورهای انگلیسی زبان به‌راحتی زندگی کرد؟ چند موضوع در اینجا قابلیت مطرح‌شدن دارند.

 

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان -3

 

 

۱. زبان عامیانه مردم

زبان عامیانه یا به‌اصطلاح زبان رایج در حین زندگی روزمره چیزی نیست که بتوان از طریق کتاب‌ها و کلاس‌ها یاد گرفت. تفاوت‌های فرهنگی، اصطلاحات ترند روزمره، دست‌کاری در زبان و … همه و همه باعث ایجاد زبان عامیانهٔ منحصربه‌فرد هر منطقه می‌شوند.

این زبان عامیانه اولین مشکلی است که در حیطهٔ مشکلات زبانی زندگی در کشورهای انگلیسی زبان با آن برخورد خواهیم داشت. جملات نامفهوم، اصطلاحات عجیب‌وغریب و تکیه‌کلام‌های نسبتاً سخت باعث خواهند شد اندکی از وقت و تمرکز ما درگیر آن شود.

۲. سرعت بیان کلمات

سرعت در بیان کلمات به‌قدری در زندگی روزمرهٔ مردم عادی انگلیسی زبان مشهود است که برای یک تازه‌وارد به‌نوعی یک چالش محسوب می‌شود. چراکه نمی‌تواند همپای آنان صحبت کند، در بعضی موارد حق‌وحقوقش را نمی‌تواند به‌درستی بیان کند ، در کار و شغلش به مشکل می‌خورد و …

این مشکلات صرفاً مربوط به اوایل مهاجرت و حضور در این کشورهاست و رفته‌رفته با تکرار و تمرین وزندگی در همان محیط برطرف می‌شود.

۳. درهم‌شکستگی اصول

اصول و قواعد زبانی در هر زبان جزء خمیر و شاکلهٔ یادگیری ما بوده است. در اوایل حضور در یک کشور انگلیسی زبان این بی‌قاعدگی در حین صحبت در اکثر مواقع آزاردهنده محسوب می‌شود و ممکن است برخی معانی و مفهوم‌ها را از دست بدهیم.

در زبان فارسی محاوره هم این مسئله برای خارجی‌هایی که به ایران مسافرت یا مهاجرت می‌کنند مشکل‌آفرین است. بدین ترتیب این بی‌قاعدگی به‌نوعی باعث دور افتادن انسان و تعامل کمتر می‌شود.

 

 

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان -4

۴. لهجه و گویش

این مشکل نه‌تنها مختص زندگی در کشورهای انگلیسی زبان است بلکه برای زندگی در اغلب مناطق ج

هان وجود دارد. تأثیر لهجه و گویش در درک مفهوم بسیار زیاد است. به‌طور مثال حتی در لهجهٔ اصفهانی فارسی هم در بعضی مواقع نمی‌توان معنی و مفهوم درست جمله را فهمید.

در زبان انگلیسی هم لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی باریشه‌های مختلف وجود دارند. بسته به‌جایی که قرار است در آنجا زندگی کنیم ممکن است تعداد زیادی لهجه و گویش داشته باشیم. شناسایی و تشخیص این لهجه‌ها در ابتدا جزو مشکلات مهاجرت خواهد بود.

از موارد دیگری که این مشکل را جدی‌تر می‌کند در بعضی مواقع ترکیب و ادغام انگلیسی با سایر زبان‌ها نظیر شهر کبک در کانادا است. در این شهر هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی بیشتر از زبان فرانسه هم کمک می‌گیرند. در قسمت‌هایی از امریکا هم ادغام فرهنگ‌ها بافرهنگ سرخ‌پوستی تفاوت‌هایی را در لهجه و گویش افراد مقیم آنجا ایجاد کرده است.

 

۵. زبان رسمی، زبان غیررسمی

رسمی حرف زدن در محافل غیررسمی و یا غیررسمی بودن درجایی که باید رسمی باشیم هر دو به‌اصطلاح باعث آبروریزی هستند. این مسئله در زبان انگلیسی که زبان رسمی در آن خشکی و نحوهٔ ادای مخصوص خود را دارد هم بسیار تنش‌زاست.

یادگیری زبان رسمی و غیررسمی انگلیسی هم جزو مشکلات اولیه زندگی در این کشورها به شمار می‌رود. البته یادگیری این دو حالت و تشخیص آن‌ها زمان زیادی نمی‌برد و به‌مرورزمان حل می‌شود.

 

  • مشکلات اقتصادی

این مشکل در تمام زندگی با همهٔ ماست. زندگی در کشورهای انگلیسی زبان هم به دلیل امکانات رفاهی، مالیات بر ارزش‌افزوده، کیفیت زندگی، مالیات خدماتی، حامل‌های انرژی و … مخارج زیادی را برای افراد مقیم آن کشورها به همراه دارد.

 

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان -5

 

این مشکلات با شاغل شدن و درآمد متناسب با سطح فرهنگ زندگی و شاید اندکی صرفه‌جویی تأمین شود. ناگفته نماند که این مشکلات می‌توانند درراه‌های مختلفی حل شوند و عموماً راه بن‌بست برای حل آن‌ها وجود ندارد.

 

  • مشکلات فرهنگی و اجتماعی

محل زندگی هر کس در کودکی بخش اعظمی از ذهن و شخصیت او را شکل می‌دهد. دور شدن از این فضا و درک فضاهای تازه مستلزم یک تغییر نگرش است. مسائل مذهبی و اعتقادی، موارد مربوط به حریم و مفاهیمی نظیر غیرت و حجاب و … که در فرهنگ ما ارزشمند محسوب می‌شوند ممکن است در کشور دیگری گاهی حالت مضحک و غیرعقلانی به خود بگیرد.

البته این اختلافات هرگز نباید باعث شود که همزیستی مسالمت‌آمیز بین افراد از بین برود؛ اما اگر توان آن را ندارید که اعتقادات و تفکرات شما به چالش کشیده شوند ممکن است زندگی در کشورهای دیگر اندکی عرصه را بر شما تنگ کند.

تنها این مشکلات فرهنگی نیستند، مشکلات اجتماعی نظیر حمل اسلحه در بعضی مناطق، قانونی بودن برخی مواد مخدر، استفاده از مشروبات الکی و … هم جزء مسائلی است که می‌بایست قبل از مهاجرت با آن‌ها کنار آمده باشید.

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان -6

  • روی دیگر سکه

تا اینجا مشکلات و درگیری‌های که ممکن است برای یک نفر در کشورهای انگلیسی زبان به جود بیاید را بیان کردیم؛ اما همیشه این‌طور نیست. روی دیگر سکه را هم بشناسیم.

فرصت زندگی در کشورهای انگلیسی زبان یک فرصت برای پیشرفت‌های بزرگ است. اقتصاد برجسته، باثبات و بزرگ این کشورها، در کنار سطح علمی بالای آن‌ها سهم بزرگی در پیشرفت دارند.

سیل عظیم مهاجرت به این کشورها نشان‌دهندهٔ پتانسیل بالای این کشورها برای رشد و ترقی افراد است. در این میان امکانات رفاهی و تفریحی را نیز نباید از یاد برد.

رفاه کشورهای خارجی و مخصوصاً انگلیسی زبان برای مردم نسبت به سایر کشورها به نسبت بیشتر است. مکان‌های تفریحی و طبیعت زیبای آن‌هم از دلایلی هستند که معمولاً برخی افراد این کشورها را به‌عنوان مقصد آیندهٔ خود برای زندگی انتخاب می‌کنند.

 

  • کلام آخر

زندگی در کشورهای انگلیسی زبان یک فرصت است، یک فرصت برای شکوفایی و رشد. آمار بالای مهاجرت نخبگان و دانشجویان و کارآفرینان به این کشورها چیزی جز این را نشان نمی‌دهد.

حال‌آنکه این فرصت چالش‌ها و مشکلاتی را هم پدید می‌آورد که البته اجتناب‌ناپذیرند. مشکلاتی نظیر مشکلات اقتصادی، مشکلات فرهنگی و همچنین مشکلات زبانی که به‌تفصیل در مورد هر یک بحث شد.

مشکلات زبانی معمولاً به‌عنوان یک مشکل ثابت درگیری‌های زیادی را برای افراد پدید می‌آورد که عموماً لذت‌بخش هم هستند؛ اما در مواقعی هم آزاردهنده و تنفر برانگیزند.

مشکلات اقتصادی که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید و معمولاً راه‌هایی هم برای برون‌رفت از بحران‌ها می‌توان پیدا کرد. مشکلات فرهنگی و اجتماعی هم، بیشتر به درک اجتماعی، سواد و توانایی هم‌زیستی و تعامل با دیگران مرتبط است و راه‌های مختص به خود را دارد.

مشکلات و چالش های زندگی در کشورهای انگلیسی زبان را بشناسید
میانگین 5 (100%) از 1 رای
0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *