TOEFL pBT

آزمون TOEFL – PBT

به این صفحه امتیاز دهید

آزمون TOEFL

آزمون TOEFL (تافل) مخفف (Test of English as a Foreign Language) است.

 وب سایت اصلی آزمون تافل

تافل، آزمونی است برای سنجش توانایی استفاده زبان انگلیسی افرادی که نیاز دارند در محیط های آکادمیک، کار یا تحصیل کنند.

نمره تافل شما نشان دهنده توانایی شما در درک و ارائه ایده‌ها در ارتباط با موضوعات آکادمیک است.

بسیاری از کالج ها، دانشگاه‌ها، صنایع و سازمان های دولتی در کشورهای انگلیسی زبان، نمره تافل افراد را به عنوان یکی از ملاک‌های شایستگی آنان برای تحصیل یا آغاز یک شغل در نظر می‌گیرند.

آزمون تافل توسط موسسه ETS و به 3 روش PBT، CBT و IBT برگزار می‌شود.

هدف این آزمون، تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌‌های چهارگانه ی خواندن (Reading)، گوش دادن (Listening)، سخن گفتن (Speaking) و نوشتن (Writing) است.
آزمون IBT به مرور جایگزین آزمون CBT شده و سیاست کلی موسسه ETS، حذف آزمون PBT و جایگزینی آزمون IBT به جای آن است.

آزمون TOEFL موسسه ایران اروپا

Paper Based TOEFL – pBT

این آزمون دارای 4 بخش است.

امتیاز این امتحان از 310 تا 677 است که به جمع نمره 3 بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری (Writing) جدا محاسبه می‌شود.
برای اکثر دانشگاه های دنیا، نمره 550 حد پایین است. ولی کسانی که به دنبال بورس تحصیلی هستند باید سعی کنند که نمره بالای 600 کنند، حتی برخی از دانشگاه ها حد پایین 620 هم برای این امتحان تعیین کرده‌اند. (مثل Cambridge).

بخش های آزمون TOEFL – PBT

بخش خواندن (Reading Comprehension)

آزمون Toefl Reading موسسه زیبان ایران اروپا

در این بخش 50 سوال وجود دارد که معمولا برای این تعداد سوال 5 متن وجود داشته که هر متنی بین 9 تا 11 سوال دارد.

سوال اول هر متن به این مضمون است که این متن در چه مورد صحبت می کند یا چه عنوانی برای این متن مناسب‌تر است؟

این سوال باید در هر متن آخرین سوالی باشد که در آن بخش پاسخ داده می شود چرا که شما با زدن سوالات دیگر کاملا با موضوع آن متن اشنا می شوید.

دو روش کلی در پاسخ دادن به سوالات این بخش پیشنهاد شده است:

بعضی‌ها عقیده دارند که اول متن را با سرعتی در حدود 2 تا حداکثر 3 دقیقه خوانده، سپس سوالات را بخوانند و سریع به متن برگشته و جواب را با سرعت بیشتری پیدا کنند.

گروه دوم عقیده دارند که اول سوال را خوانده و بعد جواب را در متن پیدا کنند.

البته لازم به ذکر است که سوالات به ترتیب در متن وجود دارند یعنی مثلا سوال 4 در پاراگراف 2 و سوال 10 در پاراگراف 4 است.

بعضی دیگر هم پیشنهاد می کنند که بهتر است اول با سرعت فقط 10 سوال مربوط به یک متن را بدون جواب در 1 دقیقه خوانده و بعد متن را در 2 دقیقه بخوانند و در 8 دقیقه باقی مانده 10 سوال را پاسخ دهند.

باید اضافه کنیم که این بخش 55 دقیقه زمان دارد. همچنین انتخاب این راه‌ها کاملا سلیقه‌ای بوده و نمی‌توان گفت که کدام یک از دیگری بهتر است. شما هم می توانید با جواب دادن سوالات 3 امتحان بفهمید با کدام راحت‌تر هستید.

بخش شنیداری (Listening)

آزمون Listening تافل

برای بسیاری از ایرانیان این قسمت سخت‌ترین بخش امتحان است و دارای 50 سوال شنیداری بوده که به سه بخش تقسیم می‌شود (اخیرا تعداد سوالات این بخش در برخی آزمون ها افزایش یافته است).

• یک بخش شامل مکالمات کوتاه
بخش مکالمات کوتاه شامل 30 سوال است. دو نفر با هم صحبت می کنند و یک سوال مطرح می شود که بیشتر مواقع صحبت های نفر دوم مهم است، چرا که معمولا جواب در صحبت های نفر دوم پنهان شده است.

شما در امتحان کاغذی تافل گزینه ها را روی ورقه امتحان می بینید و این به شما کمک می کند که قبل از پخش سوال گزینه‌ها را به سرعت خوانده و حتی در برخی شرایط تا 2 گزینه را حذف کنید. بین هر دو سوال در این بخش، چند ثانیه فاصله وجود دارد که در این مدت شما باید خانه مربوطه را در پاسخنامه پرکنید و خود را برای سوال بعدی حاضر کنید.

برای آمادگی در این بخش، آشنایی با جملات محاوره ای روزمره معروف (نه Idiom های خاص و کم کاربرد) بسیار مفید است که با گوش کردن مداوم به Listening های آزمون‌های قبلی میتوان تا حد 70% و یا بیشتر در این زمینه مسلط شد.
• دو بخش شامل مکالمات طولانی
20 سوال باقی مانده در دو بخش بعدی تقسیم می‌شوند.

در یک سری از سوالات، 2 نفر با هم در حدود 1 دقیقه صحبت کرده و 4 الی 5 سوال مطرح می شود که در بخشی از سوالات هم یک نفر در همین حدود زمانی صحبت می کند که و بعد همین تعداد سوال را باید جواب دهید.

در ابتدای هر سه مرحله، حدود یک تا سه دقیقه زمان صرف پخش نمونه‌ای از آن بخش می‌شود که شما می‌توانید در این مدت گزینه‌های مربوط به سوالات را مرور کنید تا وقتی سوال پخش می‌شود سریعتر سوال را جواب دهید البته این کار قانونی نیست. ولی در ایران، کسی سر جلسه جلوی این کار را نمی‌گیرد.

برای کسب مهارت در این بخش، وقت خود را با گوش کردن به اخبار VOA، CNN و ماهواره و به ویژه فیلم دیدن تلف نکرده و فقط منابع سوالات تافل را مدام گوش کنید.

تافل یک نوع کنکور است و کسانی که با تست‌های آن بیشتر آشنا باشند، نمره بیشتری کسب می کند. به خصوص که این امتحان واقعا برای کسانی که پایه زبان خوبی ندارند خوب است. چرا که کسی که پایه زبان خوبی ندارد حتی اگر خیلی هم کار کند نمی تواند در مدت کوتاه نمره خیلی عالی از این امتحانات بگیرد ولی در این امتحان این کار شدنی است.

در بخش مکالمات کوتاه، چند سوال که حدود 5 تا 7 سوال است به عبارات idiomatic اختصاص پیدا می کند که توصیه می‌کنیم حتما این عبارات را که در آخر کتابهای تافل وجود دارد حفظ کنید.

اگر کسی بتواند در این بخش از 50 سوال حداقل به 42 سوال پاسخ صحیح دهد، گرفتن نمره‌ بالای ۶۰۰ کار ساده‌ای خواهد بود.

بخش ساختار و اصطلاحات نوشتاری (Structure & Written Expression)

این بخش راحت‌ترین بخش تافل بوده که یکی از مهمترین علل راحت بودن تافل پی بی تی نیز همین است.

این بخش، شامل 40 سوال با 25 دقیقه زمان و دو بخش است.

بخش اول شامل 15 سوال 4 گزینه‌ای است که باید گزینه صحیح را انتخاب کنید.

بخش دوم شامل 25 سوال است که در این سوالات در یک جمله، 4 بخش آن با کشیدن خط در زیر ان مشخص شده است که باید گزینه ای که غلط است را انتخاب کنید. یعنی گزینه ای که باعث غلط بودن جمله شده را پیدا کرد که کمی دقت در این بخش لازم است.

شما به راحتی می توانید با تمرین بر روی تست‌های این بخش به 38 سوال از 40 سوال پاسخ داده و قبولی خود را در امتحان تضمین کنید. این مورد چندان به پایه زبان کسی بستگی ندارد و هر کسی با کمی دانش زبان انگلیسی به راحتی می‌تواند به این هدف دست پیدا کند.

بخش نوشتاری (Written English)

این قسمت حتی برای کسانی که زبان خوبی دارند هم می‌تواند مشکل باشد، چرا که کسی که در این بخش به دنبال نمره خوبی است علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی باید انشای خوبی نیز داشته باشد.

نمره این بخش از 0 تا 6 است ولی این نمره در نمره‌ کل امتحان محاسبه نمی شود.

بیشتر دانشگاه ها برای این بخش سقفی تعیین نمی‌کنند، ولی برخی ۴ و گاهی نیز ۵ را به عنوان حداقلِ قابل قبول تعیین می‌نمایند.

گرفتن نمره 4.5 خوب و نسبتا ساده است ولی گرفتن نمره ۵ و ۵.۵ کار چندان ساده ای نیست. برای کسانی که برای دکترا اقدام می‌کنند این بخش اهمیت بیشتری دارد چرا که استادان دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند با دانشجویانی کار کنند که علاوه بر مهارت مکالمه خوب، مهارت نوشتاری خوبی نیز برای نوشتن مقالات عملی داشته باشند.

کسانی که تعدادی مقاله به زبان انگلیسی دارند و نمره خوبی در این بخش کسب نمی‌کنند، ممکن است شک اساتید را برانگیزند و ممکن است اساتید تصور کنند که آنها ممکن است مقالاتشان را خودشان ننوشته باشند.

آزمون TOEFL ایران اروپا


آزمون Toefl pBT ایران اروپا

TOEFL

بخش گفتاری (Speaking)

توصیه به کسانی که به نمره بخش گفتاری (Speaking) نیازی ندارند

حتما در این امتحان شرکت کنید حتی اگر زبان خوبی دارید، چرا که گرفتن نمره 650 از معادل آن در امتحانات دیگر راحت‌تر است.

(فقط کسانی که زبان واقعا خوبی دارند و احساس می کنند که به راحتی می توانند از امتحانات دیگر نمره عالی بگیرند توصیه نمی شوند)

مهم امتحان تولیمو که از طرف سازمان سنجش برگزار می شود محک بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند در این امتحان شرکت کنند.

این امتحان باهزینه 15000 تومان هرماه یکبار برگزار می‌شود و از طریق سایت سنجش می توانید برای آن ثبت نام کنید. معمولاً نمره‌ای که در امتحان تافل خواهید گرفت، ۲۰ تا ۴۰ نمره، از نمره‌ی این امتحان بیشتر خواهد بود.

این امتحان با امتحان تافل یکسان است، با این تفاوت ها

• بخش شنیداری آن بر خلاف تافل (نوشتاری، شنیداری، گرامر، خواندن) که در قسمت دوم امتحان می‌باشد در قسمت آخر می‌باشد و این بخش امتحان نیز از مشابه تافل آن سخت تراست، زیرا کیفیت پخش صدای آن چندان خوب نیست.
• همچنین بخش نوشتاری آن سخت‌تر از تافل تصحیح می‌شود.
• زمان بخش گرامر ۵ دقیقه از تافل بیشتر است.

همه حقوق © برای موسسه زبان ایران اروپا محفوظ است
Call Now Buttonهمین حالا با ما تماس بگیرید!
درخواست مشاوره تلفنی رایگان


سوال دیگری دارید؟
 

اجازه دهید کارشناسان آموزشی ما با شما تماس بگیرند!