روش‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه کدام‌اند و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟

افزایش تمرکز هنگام مطالعه ، اساسی‌ترین رکن در یادگیری بهتر مفاهیم و تسلط بهتر بر الفبای موضوع است، این تمرکز عموماً بسته به شرایط ممکن است دچار تغییراتی شود و نتوانیم آن‌طور که باید از قابلیت‌های مغز استفاده کنیم.

همراه با افزایش تمرکز هنگام مطالعه ، خلاقیت و ایده پردازی را نیز در مغز انسان بیشتر می‌کند و حتی روی رشد فیزیکی قشر و پوستهٔ مغز هم تأثیر دارد.

 متخصصین حوزهٔ سلامت روان و نیز متخصصین مغز و اعصاب راه‌ها و روش‌های مختلفی برای بهبود تمرکز در هنگام مطالعه پیشنهاد داده‌اند که این روش‌ها در افراد مختلف اثرات مختلفی دارد ولی به‌طورکلی برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه سودمند هستند.

چگونه به افزایش تمرکز هنگام مطالعه دست پیدا کنیم ؟

 

 استراحت درست و به‌موقع

 

افزایش تمرکز هنگام مطالعه -2

 

اگر تاکنون تأثیر استراحت را بر افزایش تمرکز هنگام مطالعه نادیده گرفته‌اید پس توجه داشته باشید که اکثر روانشناسان استراحت کامل را رکن اصلی برای مطالعه می‌دانند، البته منظور از استراحت هنگام مطالعه نیست، بلکه خواب کامل و فواصل کوتاه استراحت در تایم آزاد است.

استراحت سلول‌های مغز را در حالت آزاد قرار می‌دهد و انرژی ذخیره‌شده و بار ایجادشده در آن را تخلیه می‌کند، پس از اتمام استراحت مغز به‌طور خودآگاه در حالت اکتیو و فعال قرار می‌گیرد و جریان خون با فشار متناسب در سلول‌های مغزی جریان می‌یابد.

 

۷ الی ۹ ساعت خواب در آرامش و به‌دوراز سروصدا، وقفه‌های زمانی ۱۰ الی ۲۰ دقیقه‌ای هنگام مطالعه، استراحت یک‌دقیقه‌ای به‌طور مثال در هر ۳۰ دقیقه می‌توانند در تمرکز هنگام مطالعه تأثیرگذار باشند.

 مراقبه یا مدیتیشن

مراقبه و مدیتیشن به‌عنوان روش‌های پرطرفدار برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه علی‌الخصوص در کشورهای بلوک شرق و خاورمیانه است، انواع و اقسام مراقبه وجود دارد و هرکدام اثرات خاص خود رادارند در اینجا دو روش مرسوم برای این کار به همراه توضیحات لازم آورده می‌شود.

 

افزایش تمرکز هنگام مطالعه - 3

مراقبه گاشو

این روش مراقبه عموماً برای ایجاد و افزایش تمرکز هنگام مطالعه انجام می‌شود و در تقویت حافظه نیز مؤثر است، روش کار به این صورت است که قبل از مطالعه به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صاف روی یک صندلی بنشینید و یا به‌صورت ۴ زانو روی زمین بنشینید و بعد از چند نفس عمیق کف هر دو دست را روی‌هم گذاشته و چشم‌هایتان را ببندید.

مدیتیشن متمرکز

در این روش در حالت نشستن یوگا قرار بگیرید، دست‌ها را به‌صورت رها قرار داده و به مدت ۱۵ دقیقه به زمان حال و نفس کشیدن خود توجه کنید، صداهای پراکنده را نادیده بگیرید، هرچند بهتر است این مدیتیشن در مکانی کاملاً آرام باشد. این روش باعث تمرکز کلی می‌شود و علاوه بر آن باعث افزایش تمرکز هنگام مطالعه می‌شود.

مطالعه در حالت متمرکز می‌تواند تا حدی با استفاده از این روش‌ها تأمین شود.

خلسه مثبت و تلقین

تلقین به‌طورکلی یک فرایند اثبات‌شده در علم روانشناسی برای بهبود کارایی مغز است، تلقین کردن مفاهیم به ذهن باعث می‌شود ذهن فعالیت مغزی خود را شروع‌شده و در حال انجام تلقی کند و همین کار برای تمرکز در هنگام مطالعه نیز جواب یکسانی می‌دهد.

با اضافه کردن خلسه مثبت به فرایند تلقین حالتی مانند رؤیای آگاهانه شکل می‌گیرد و انرژی زیادی در مغز شکل می‌گیرد و این امر تمرکز را به شکل وسیعی افزایش می‌دهد.

روش انجام فعالیت خلسه مثبت و تلقین

در این روش کامل روی زمین دراز بکشید و دست‌ها را در کنار خود قرار دهید، حال چشم‌هایتان را ببندید و از ۲۰ شروع به شمارش معکوس آرام کنید، و با هر عدد یک مفهوم رو به خود تلقین کنید و تا زمانی که به عدد ۱ می‌رسید نزدیک به ۲۰ مفهوم را به خود تلقین کرده‌اید.

خلسهٔ مثبت همان کار استراحت را در مدت‌زمان کمتری انجام می‌دهد، عضلات رهایی خود را به دست می‌آورد و ذهن در حالت آماده به فعالیت قرار می‌گیرد.

این کار باعث می‌شود بعضی از مفاهیم از ناخودآگاه شما به سمت خودآگاه نشت کنند و بعد از اتمام آن افزایش تمرکز هنگام مطالعه را به‌خوبی تجربه کنید.

مراجعه به متخصص

گاهی اختلالات روانی نظیر بیش فعالی و مخصوصاً بیش فعالی در بزرگ‌سالان باعث ایجاد اختلال تمرکز هنگام مطالعه می‌شود، این امر کاملاً ژنتیکی بوده و مصرف مداوم دارو برای این اختلال تجویز می‌شود، اگر پرش‌های ذهنی خود را نمی‌توانید کنترل کنید حتماً به متخصص روانشناس مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

 

افزایش تمرکز هنگام مطالعه -4

 

گاهی عوامل دیگری نظیر استرس و اضطراب به مشکل عدم تمرکز دامن می‌زنند و این هم با مراجعه به روانشناس و طی کردن دورهٔ درمان به‌مرور زمان حل می‌شود.

مصرف داروهای سرخود و معرفی‌شده توسط افراد غیرمتخصص و عموماً غیرقانونی نظیر ریتالین و … برای درمان کمبود تمرکز عموماً اثرات مخربی در دراز مدت‌دارند و اصلاً پیشنهاد نمی‌شوند.

ورزش

ورزش به‌عنوان یکی از ضروریات زندگی هم برای سلامتی بدن و هم سلامتی روح و روان به‌شدت توصیه می‌شود، در هنگام ورزش انرژی ذخیره‌شده و بار سلول‌های مغزی آزادشده و فکر انسان تخلیه می‌شود. انجام ورزش روزانه و مخصوصاً صبحگاهی و سپس استحمام اثر فوق‌العاده‌ای روی افزایش تمرکز هنگام مطالعه دارد.

اثر ورزش بر تمرکز و فعالیت‌های ذهنی از هر عامل دیگری بیشتر است و در ضمن مشکلات فیزیکی نظیر خستگی و درد را هم که تا حد زیادی تمرکز را مختل می‌کند برطرف می‌کند.

تخیل فعال و پویا

تخیل شاید مهم‌ترین و عجیب‌ترین قابلیت مغز انسان باشد، انسان می‌تواند هر چیزی را که بخواهد در ذهن خود بیافریند و به کار گیرد، اما این تخیل چگونه به تمرکز هنگام مطالعه کمک می‌کند؟

تخیل و تصویرسازی مهارت‌های خاص ذهن بشر هستند با تکیه‌بر این توانایی می‌توانید ارادهٔ خود را تقویت کنید و مسیری برای خود در ذهن بسازید، شکل‌دهی و دستیابی به آرزوها در تخیل کار سختی نیست، این ایده پردازی‌ها و تخیل نه‌تنها ذهن شمارا قدرتمند و بارور می‌کند بلکه به شما یک نیروی عظیم اراده می‌دهد.

این اراده می‌تواند بر متمرکز شدن شما روی هدف و افزایش تمرکز هنگام مطالعه و کار و تلاش وزندگی و رسیدن به آرزوهایتان غالب شود و مسیر شمارا هموارتر سازد، پس نیروی اراده را هیچ‌گاه دست‌کم نگیرید.

 

چند توصیه و راهکار دیگر

 

افزایش تمرکز هنگام مطالعه -5

  • نظم و انضباط داشته باشید، این نظم نه‌تنها کارها را برای شما راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند بلکه تمرکز شمارا نیز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کمتر آشفته باشید.
  • مکان و زمان مطالعهٔ خود را متناسب با خود انتخاب کنید، انتخاب یک مکان ساکت شاید بتواند درصد زیادی از مشکلات افزایش تمرکز هنگام مطالعه را برای شما حل کند، همچنین زمان‌های پربازده مطالعهٔ خود را بشناسید و بیشتر حجم مطالعهٔ خود را در آن زمان‌ها انجام دهید.
  • از مواد غذایی که تمرکز را افزایش می‌دهند استفاده کنید، گردو و شیرینی‌ها نظیر خرما و شکلات و کلاً مواد قندی هم در تمرکز و هم در حافظه مؤثرند، دم‌نوش‌های معطر و آرام‌بخش بخورید.
  • برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه سعی کنید مواد شیرین و مقوی نظیر بیسکویت و کشمش دم دستتان داشته باشید.
  • از افکار ناامیدکننده در هنگام مطالعه دوری‌کنید، این افکار هم شمارا کسل می‌کنند و هم اجازه نمی‌دهند آن‌طور که باید تمرکز کنید، اگر مشکلی دارید ابتدا آن را در صورت امکان حل کنید و سپس مطالعه را ادامه دهید.
  • درصورتی‌که به هر دلیلی نتوانستید با روش‌ها و موارد گفته‌شده بر مشکل عدم تمرکز هنگام مطالعه و حواس‌پرتی خود غلبه کنید پیشنهاد ما این است که حتماً از یک دکتر روانشناس خوب و باتجربه کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری 

تمرکز در بیشتر موارد یک فرایند اکتسابی است و می‌توان آن را افزایش داد مگر در شرایطی که مشکلاتی نظیر بیش فعالی و … فعالیت مغز را مختل کرده باشند که آن‌هم قابل‌درمان است، تقریباً می‌توان تمرکز را همواره افزایش داد، تمرکز هنگام مطالعه یکی از مواردی است که بسیاری ما همواره با آن درگیر بوده‌ایم.

بااین‌حال روش‌های گفته‌شده نظیر ورزش، مراقبه و مدیتیشن، استراحت کامل، خلسه و تلقین و سایر موارد ذکرشده می‌توانند فضای خوبی را ایجاد کنند تا بتوان به‌وسیلهٔ آن مهارت تمرکز خود را بالا برد.

روش‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه کدام‌اند و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟
میانگین 5 (100%) از 1 رای
0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *