گیمیفیکیشن (بازی سازی) در یادگیری زبان انگلیسی چه تاثیری دارد؟

همهٔ ما عاشق بازی کردن و تفریح و سرگرمی هستیم. شهربازی برای همهٔ ما یادآور روزهای خوش و مفرح هستند و هنوز هم که هنوز است دنبال شهربازی‌های مجهزتر و جالب‌تر هستیم؛ اما آیا در داخل شهربازی به یادگیری زبان انگلیسی فکر کرده‌اید؟ سؤال را جور دیگر مطرح می‌کنم: آیا تاکنون به یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی فکر کرده‌اید؟

گیمیفیکیشن Gamification هنر تبدیل هدفمند یک محیط به‌جای بازی است، این هدف می‌تواند هر چیزی باشد، هدف آموزشی یا هدف فرهنگی و مواردی ازاین‌دست، محیط نیز می‌تواند هرجایی باشد از پارک و محیط‌های عمومی گرفته تا ساختمان‌ها و حتی یک اتاق کوچک.

در اینجا می‌خواهیم گیمیفیکیشن را در مجموعهٔ خدمات آموزشی و مخصوصاً یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بررسی کنیم. ابتدا به ماهیت گیمیفیکیشن و تاریخچهٔ آن می‌پردازیم و مثال‌هایی را دراین‌باره مطرح می‌کنیم.

بررسی تاثیر بازی سازی برای یادگیری زبان انگلیسی

گیمیفیکیشن چیست؟

قبل از آنکه به بررسی دقیق گیمیفیکیشن و یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی بپردازیم، اطلاعاتی را دربارهٔ این حوزه ارائه می‌دهیم.

گیمیفیکیشن یا بازی‌وارسازی یک‌رشتهٔ دانشگاهی در بسیاری از کشورهاست. این رشتهٔ تازه تأسیس توانسته در مدت کمی هم در حوزهٔ فرهنگ و هم حوزهٔ تبلیغات ایده‌های فوق‌العاده‌ای را اجرایی کند.

گیمیفیکیشن درواقع تبدیل یک فرایند عادی به بازی است. برای اینکه بهتر با این قضیه روبرو شوید مثالی ساده می‌زنم. احتمالاً اغلب شما پارک ترافیک را دیده باشید که در اکثر شهرها وجود دارد این پارک ترافیک مانند بقیهٔ پارک‌ها است و تنها به دلیل وجود علائم راهنمایی رانندگی، برخی ماشین‌های کوچک، طراحی خیابان و پل هوایی و … به‌صورت نمادین در آن باعث می‌شود بچه‌ها ساعت‌های زیادی در آن بازی کنند.

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی -2

اما این ایده از کجا آمده است؟ همهٔ ما عاشق بازی هستیم و بچه‌ها بیشتر، این ایدهٔ پارک ترافیک هزینهٔ زیادی را مصرف نکرده است اما در همین سنین کودکی با یک طرح بازی‌سازی می‌تواند قانون‌های راهنمایی رانندگی و احترام به حقوق دیگران را به بچه‌ها آموزش دهد.

به این نوع گیمیفیکیشن، Cultural Gamification گفته می‌شود. در تمام حوزه‌ها حتی اقتصاد و ریاضیات و روانشناسی و بهداشت و … این گیمیفیکیشن رواج دارد و در کشورهای توسعه‌یافته که دغدغهٔ فرهنگ‌سازی و آموزش دارند بسیار کاربردی است.

در ادامه به بررسی گیمیفیکشن در آموزش و بالأخص یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی و بازی‌وارسازی می‌پردازیم. مخاطب ما در اینجا بیشتر معلمین و اساتید محترم هستند که امیدواریم از این روش‌ها بتوانند نتایج خوبی را کسب کنند.

 

گیمیفیکیشن در آموزش

آموزش به روش‌های عادی با حضور یک معلم که مفاهیم را برای بچه‌ها توضیح می‌دهد و آن‌ها هم یادداشت‌برداری می‌کنند در حال منسوخ شدن است. این روزها روش‌های بدیع‌تر و نوآورانه‌ای برای یادگیری و آموزش ارائه می‌شود و به کار بسته می‌شود که هم بازده بالایی دارند و هم به‌نوعی انگیزه و ارادهٔ بیشتری را در امر یادگیری به فراگیران تزریق می‌کند.

یادگرفتن از طریق بازی چیزی است که جدیداً بسیار کاربرد یافته و مخصوصاً در سنین کودکی و نوجوانی استفاده از این امر یک فرصت استثنایی برای بار آوردن ذهن خلاق و پویا و پرتکاپو در دانش‌آموزان است.

در اینجا چند مورد از فواید یادگیری از طریق بازی و گیمیفیکیشن را آورده‌ایم.

  • یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی -3بازی یک چالش است و ذهن زمانی که در داخل یک چالش قرار می‌گیرد به حالت آماده‌باش درمی‌آید و سعی در ایده پردازی و یادگیری بیشتر می‌کند تا بتواند چالش را به سرانجام برساند.
  • بازی‌وارسازی به دلیل استفاده از محیط بیشتر امکان ایجاد فضاهای یادگیری بیشتر در دل فضاهای مرده نظیر زیر میز، گوشه‌های بی‌استفاده و … را دارد.
  • گیمیفیکیشن با جذابیت‌های بصری ویژه‌اش در عین ایجاد شگفتی باعث بروز خلاقیت‌های مختلف در انسان می‌شود.
  • بازی‌وارسازی و آموزش از این شیوه دیگر خستگی و تنبلی موجود در روش سنتی تدریس را ندارد و تقریباً همه به نحوی از آن لذت می‌برند.
  • برخلاف ابهامات در بازی‌وارسازی آموزش، نقش معلم کمرنگ نمی‌شود بلکه استعدادها و مهارت‌های دیگری نیاز می‌شود که اتفاقاً برای خود مدرس نیز جذابیت دارد و از چرخهٔ تکرار و روزمرگی خارج می‌شود.
  • گیمیفیکیشن برای تمام رده‌های سنی به اقتضای روحیات و سلایق آنان جوابگو است، سؤال اساسی این است که چه کسی از تفریح خوشش نمی‌آید؟

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی

زبان انگلیسی و یادگیری آن در حال حاضر به یکی از ضروریات زندگی مدرن بدل شده است، بدون زبان انگلیسی عملاً پیشرفت کاری، تحصیلی، تفریحات و … عملاً امکان‌پذیر نیست و یا سخت است. برخی کلاس‌های زبان را وقت‌گیر و خسته‌کننده می‌دانند و ازاین‌رو آن را هم روش مناسبی برای یادگیری نمی‌دانند

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی -4

اما چاره چیست؟ یکی از این راه‌حل‌ها گیمیفیکیشن و یا همان بازی‌وارسازی است. این روش برای یادگیری زبان انگلیسی به نظر بسیار جوابگو و مثمر ثمر می‌رسد. یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی چه‌بسا کم‌هزینه‌تر هم باشد چراکه ابزار یادگیری و بازی‌وارسازی محیط آموزشگاهی برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی قبلاً درست‌شده‌اند و حتی نیازی هم به طراحی دوبارهٔ آن نیست.

اگر ایده‌ای ندارید که چگونه محیط آموزشگاه یا کلاس خود را بازی‌وارسازی کنید در ادامه چند ایده برای شما آورده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

چند ایده برای بازی‌وارسازی محیط کلاس

 

آموزشگاه‌های مدرن و امروزی مخصوصاً برای رده‌های سنی پایین‌تر فضای بازی و یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی را فراهم می‌کنند و از این طریق هم در کارایی کلی یادگیری تأثیر می‌گذارند و هم فضای شاد و مفرحی را برای فراگیران فراهم می‌کنند.

چند تا از این موارد که به شما کمک می‌کند تا به‌سادگی محیطی بازی‌وارسازی شده را برای دانش‌آموزان فراهم کنید در ادامه برای شما آورده می‌شود:

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی -5

۱ – اگر در کلاس به امکانات دیجیتال دسترسی دارید اپلیکیشن‌ها و یا فایل‌های فلش بازی را از اینترنت دانلود کنید و در کلاس درس اجرا کنید. البته این مورد بازی‌وارسازی محیط محسوب نمی‌شد ولی به‌نوعی جذابیت دارد و از انجام ندادن هیچ کاری بهتر است.

۲ – از کارت‌ها و برچسب‌ها استفاده کنید. کارت‌های یادگیری زبان انگلیسی از طریق در همهٔ فروشگاه‌ها موجود هستند و با تهیهٔ آن به‌راحتی می‌توانید چندین بازی جالب برای بچه‌ها طراحی کنید…

۳ – اگر بودجهٔ کافی برای چند ایدهٔ اجرایی خوب دارید بهتر است از استفاده بازی‌های معروف نظیر راز جنگل غافل نشوید، چراکه این بازی‌ها هم شناخته‌شده هستند و هم به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، البته منظور این نیست که این بازی‌ها را خریداری کنید بلکه محیط را به شکل آن درآورید و در هر قسمت تعدادی کلمه یا چیزهایی که می‌خواهید به بچه‌ها یاد بدهید را قرار دهید.

۴ – اجازه بدهید خود بچه‌ها نیز بازی طراحی کنند و لوازم موردنیاز را در اختیار آنان قرار دهید تا بازی‌هایی که در ذهن دارند را روی محیط پیاده کنند و شما نسبت به بازی آن‌ها موارد یادگیری را در بازی دخیل کنید.

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی در آموزشگاه‌های زبان

 

برخی از آموزشگاه‌ها مخصوصاً در کشورهای بلوک شرق که مهد هیجان و در کنار آن آموزش است در فضاهای بسیار گستردهٔ یک محیط گیمیفیکشن را اجرا می‌کنند حجم مطالبی که در یک روز چه ازنظر گرامر و چه دایرهٔ لغات به دانش‌آموزان داده می‌شود در مقایسه با روش سنتی به طرز عجیبی بیشتر است.

تجربه مهم‌ترین راه انتقال یک مطلب است، شما اگر چیزی را تجربه کنید خیلی طول می‌کشد تا آن را فراموش کنید، در آموزشگاهایی که از عنصر تجربه برای یادگیری استفاده می‌کنند مانایی و گیرایی مطالب نیز بیشتر است.

اردوهای گیمیفیکیشن هم می‌توانند بسیار سودمند باشند، اگر محیط آموزشگاه نمی‌تواند فضای کافی برای ایجاد ایده‌های گیمیفیکیشن و یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی را فراهم کند می‌توانید از فضای باز و اردوهای بازی‌وارسازی کمک بگیرید. این اردوها می‌توانند تأثیر زیادی هم بر روحیهٔ یادگیری دانش‌آموزان داشته باشند و هم فرصت خوبی است تا یادگیری را تجربه کنند.

استفاده از فضاهای بازی آماده هم می‌تواند برای اجرای ایده‌های گیمیفیکیشن مفید باشد البته اگر بتوانید چنین محیطی را پیدا کنید و متناسب با تم یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی آن را تغییر دهید. در این صورت احتمالاً هزینه‌های شما هم کمتر شود و هم می‌توانید هر بار بازی‌های بهتر و چالش‌های نوآورانه‌تری را ابداع کنید.

با گیمیکیفشن ، یادگیری زبان انگلیسی را لذت بخش کنید

گیمیفیکیشن هنر تبدیل یک محیط، بسته به هدف موجود در آن به یک محیط بازی است. این بازی‌وارسازی محیط تأثیر بسزایی هم در کیفیت و هم عمق و ماندگاری مطالب در بحث آموزش و یادگیری دارد.

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی هم از آن دست مواردی است که به دلیل ضرورت یادگیری آن بسیار فراگیر شده است چراکه هم از روش سنتی جذاب‌تر و شیرین‌تر است و هم بازده یادگیری آن بالا است. از طرفی در کشورهای دیگر از طریق این روش نتایج خوبی کسب‌شده است.

کافی است ایده‌هایی که دارید را جمع کنید و با توجه به رنج سنی فراگیران یک بازی در محیط بچینید، این بازی می‌تواند چه از طریق نرم‌افزار و چه از طریق کارت‌ها و برچسب‌های ارزان‌قیمت باشد و یا اگر به‌طور اساسی می‌خواهید از گیمیفیکشن در یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید بازی‌ها را در دل محیط با ابزارهای مناسب طراحی کنید و یا از اردوهای گیمیفیکیشن استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *