4 نکته کلیدی و موثر برای یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان

4 نکته کلیدی و موثر برای یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان
میانگین 5 (100%) از 1 رای

آموختن زبان برای بچه‌ها یک کار غریزی است، در حالی که یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان کاملاً انتخابی و آگاهانه و البته سخت و دشوار است. افراد بزرگسال هدف خود را از یادگیری زبان قبلاً تعیین‌اند. این افراد کاملاً می‌دانند که به چه دلیل زبان دیگری را یاد می‌گیرند. برخی برای مزایا و حقوق بهتر در شغل حرفه‌شان، زبان انگلیسی خود را ارتقا می‌دهند. برخی دیگر برای اینکه قسمتی از کار آنها با زبان است شروع به آموختن زبان مورد نظر خود می‌کنند و… . ولی باید بگوییم که هرچه سن بالاتر می‌رود این کار سخت‌تر هم می‌شود. با این حال روش‌هایی برای آموختن زبان وجود دارد که اشخاص بزرگسال می‌توانند از طریق آنها زبان جدیدی بیاموزند.

 

یادگیری زبان یک غریزهٔ ناشکفته!

درصورتی‌که بخواهیم درباره یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان صحبت کنیم، دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بدانیم تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که غریزه‌ای در ما وجود دارد که از هنگام تولد ما را به آموختن زبان وا می‌دارد. جدا از اینکه میل یادگیری زبان در انسان به‌صورت غریزی است، محققین بر این باورند که مغز تمام انسان‌ها در مورد خصوصیت‌های زبان‌شناسی همانند یکدیگر عمل می‌کنند، فارغ از اینکه هرکسی به چه زبانی صحبت می‌کند. پردازش هجاهای خاصی که در هیچ زبانی تلفظ نمی‌شود برای مغز همه سخت است، حتی برای نوزادانی که هنوز زبانشان کامل نشده است. همان‌طور که گفتیم وقتی کار به آموختن زبان دوم بکشد، خردسالان قوی‌تر از بزرگسالان هستند. هر چه سن بالاتر رود، توانایی‌های انعطاف‌پذیری مغز کمتر می‌شود، ولی به این معنا نیست که بزرگ‌سالان نمی‌توانند زبان دیگری بیاموزند اما باید تلاش نسبتاً بیشتری نسبت به جوان‌ترها بکنند.

یادگیری انگلیسی در هر سنی امکان‌پذیر است؛ اما تکنیک‌های مختص خود را دارد. اما برای یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان، بعضی نکات اهمیت بیشتری پیدا میکنند . افراد با توجه به اهداف زندگی و نیازهای خود، تصمیماتی را برای آینده اتخاذ می‌کنند. برای بیشتر مردم زبان انگلیسی ضرورتی است که هرچه می‌گذرد نیاز آن بیشتر احساس می‌شود. در این مطلب نکاتی را ذکر کرده‌ایم که به شما در یادگیری زبان خارجی کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم در صورتیکه به دنبال راه های اثرگذار برای  یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان هستید، این مطلب را از دست ندهید.

یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان

اگر واقعاً می‌خواهید همت کنید و یک‌زبان خارجی یاد بگیرید، از روش‌های زیر را امتحان کنید تا موفق شوید:

1- مثل دارکوب  به صورت متوالی به لغات ضربه بزنید

«تکرار بافاصله» یک روش خوب برای تقویت حافظه است که به فرد کمک می‌کند تا لغات را بهتر و دقیق‌تر از قبل یاد بگیرد نحوهٔ کارکرد آن به این صورت است که شما هر لغت یا عبارتی را که آموختید، دوباره و در بازه‌های زمانی بافاصله‌ای مرور می‌کنید. در اوایل فواصل کوتاه هستند. لغات و عباراتی که در درس جدید آموخته‌اید را چند با تکرار می‌کنید، دوباره فردا نگاهی به آن‌ها می‌اندازید و این روال را ادامه می‌دهید تا زمانی که اطمینان حاصل کنید این درس را فوت آب‌ شده‌اید.

2- علاقهٔ خودتان را دنبال کنید

توضیح زیادی لازم نیست که در اصل ما زبان را می‌آموزیم تا بتوانیم محتوای گفته‌شده به آن زبان را متوجه شویم. تحقیقات علمی هم نمایانگر آن است که کسانی که به‌قصد آموختن محتوا، زبان می‌خوانند، مهارت‌های زبانی را بهتر از آن‌هایی می‌آموزند که فقط می‌خواهند زبان را فقط حفظ کنند. هر زمان که مهارت‌های اولیه یک‌زبان را پیدا کردید به دنبال محتوای موردعلاقه‌تان و ادامهٔ زبانتان را به این طریق باشید.

3-  قدم‌به‌قدم جلو بروید

اگر مشغله زیادی دارید، شاید مجبور باشید که در میانهٔ هفته آموزش زبان را کنار بگذارید و آخر هفته به‌صورت فشرده مطالعه کنید. بااین‌حال، اگر از ما بپرسید به شما می‌گوییم که حتی اگر روزی چند دقیقه هم‌زبان بخوانید. نتیجه آن مؤثرتر از مطالعه فشرده در آخر هفته است.

4- مهم‌ترین اصل در یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان ؛ تمرین و استمرار

اگر از ما بپرسید مهم‌ترین اصلی در یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان و به‌صورت کلی، یادگیری چیست؟ به شما میگوییم، تمرین و ممارست، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند یادگیری زبان انگلیسی نیاز به مطالعه و تمرین زیاد دارد. ازاین‌رو مطالعهٔ انگلیسی به‌صورت روزانه اهمیت ویژه‌ای دارد. بااین‌وجود، نباید افراط کرد! به‌جای اینکه به‌یک‌باره دو ساعت در هفته برای زبان انگلیسی زمان بگذارید، کافی است روزانه نیم ساعت مطالعه کنید.

تمرین کوتاه ولی مداوم خیلی بهر از یادگیری در دورهٔ بلندمدت و غیرمنظم است. عادت مطالعهٔ روزانهٔ زبان انگلیسی باعث می‌شود مغز شما همیشه آمادهٔ یادگیری باشد

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *