آشنایی با رشته ادبیات انگلیسی ، نحوه ادامه تحصیل و بازار کار

آشنایی با رشته ادبیات انگلیسی ، نحوه ادامه تحصیل و بازار کار
میانگین 5 (100%) از 1 رای

ما از دوران کودکی که با داستان و رمان و کتاب آشنا می‌شویم معمولاً همان ابتدا کتاب‌های هری پاتر را بیشتر از بقیه دوست می‌داریم. ادبیات انگلیسی شیرین و پرحرارت و جذاب است. تاریخچهٔ ادبیات انگلیسی و نگارش اولین سطور ادبی به دورهٔ آنگلوساکسون‌ها بازمی‌گردد.

حال در اکثر دانشگاه‌های ایران و جهان رشته ادبیات انگلیسی وجود دارد و یکی از رشته‌های پرمخاطب نیز است. دانشجویان زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند و یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها است.

رشته ادبیات انگلیسی را بهتر بشناسیم.

ادبیات انگلیسی مطالعهٔ متون ادبی به زبان انگلیسی است، شاعران و نویسندگانی نظیر ویلیام شکسپیر، ادوارد ویلیام بلیک و جورج اورول و امیلی برونته و لرد بایرون و ادوارد فیتزجرالد و ساموئل بکت هزاران نویسنده و شاعر دیگر شاکلهٔ ادبیات انگلیسی را تشکیل داده‌اند.

در این مقاله ابتدا به بررسی ادبیات انگلیسی می‌پردازیم و سپس رشته ادبیات انگلیسی در ایران را تشریح می‌کنیم.

ادبیات انگلیسی چیست؟

رشته ادبیات انگلیسی -2

زبان انگلیسی به دلیل عمومیت آن زبان نوشتار بسیاری از نویسندگان و شاعران بوده است. پویایی زبان انگلیسی در استفاده از لغات و انعطاف بالای آن در نویسندگی یکی از ویژگی‌هایی است که باعث پدید آمدن آثار ادبی فاخر انگلیسی شده‌اند.

با شنیدن نام ادبیات انگلیسی معمولاً به یاد نویسندهٔ شهیر ویلیام شکسپیر می‌افتیم. شکسپیر خالق آثاری نظیر مکبث و اتللو و لیر شاه است که بیشتر ما با فیلم یا نمایش‌های تئاتر آن‌ها را می‌شناسیم. نویسنده‌ای نظیر ساموئل بکت را با نمایش‌نامهٔ در انتظار گودو می‌شناسیم و یا جورج اورول را با کتاب قلعهٔ حیوانات و کتاب معروف ۱۹۸۴.

نویسندگانی نظیر جیمز جویس هم با خلاقیت‌های خود در زبان‌شناسی و شکستن هنجارهای زبانی توانسته است وسعت ادبیات انگلیسی را به‌اندازهٔ قابل‌توجهی گسترش دهد.

نظریهٔ زمانی ادبیات انگلیسی

ادبیات انگلیسی مدرن که در رشتهٔ ادبیات انگلیسی تدریس می‌شود بیشتر مربوط به رنسانس و به بعد است. رنسانس عصر تحول جامعهٔ بشری و ایجاد بشر صنعتی و ماشینی بود.

از دل ماشینی شدن انسان معاصر نویسندگانی سر برآوردند که دردهای انسان معاصر را با تمام وجود درک کرده بودند و در نوشته‌هایشان بروز دادند. ادبیات انگلیسی از این نظر بیشترین تأثیر را داشته است.

ازنظر زمانی ادبیات انگلیسی اثرات پدیدار شناختی زیادی برای بشر داشته است و معماری تفکر بشر را وسعت و ژرفا بخشیده است.

نظریهٔ مکانی ادبیات انگلیسی

بعد از رنسانس و کشف قارهٔ امریکا و ماشینی شدن بشر ادبیات انگلیسی مدرن درجاهای مختلفی شروع به چاپ آثار مختلف کرد. ادبیات انگلیسی از قارهٔ امریکا با کشورهای امریکا و کانادا شروع می‌شود در اروپا به بریتانیا و مستعمرات آن می‌رسد، اسکاتلند و ایرلند و ولز و بقیهٔ کشورهای انگلیسی‌زبان و سپس دامنهٔ آن به افریقای جنوبی می‌رسد و بخش‌های زیادی از استرالیا را هم در برمی‌گیرد.

از این حیث می‌توان ادبیات انگلیسی را پردامنه‌ترین زبان در تمامی حوزه‌های ادبی دانست. به‌طور مثال در مقایسه با زبان فرانسه که تنها فرانسوی‌ها و قسمت‌هایی از کانادا (شهر کبک) استفاده می‌کنند ادبیات انگلیسی بسیار گسترده‌تر و همه‌گیرتر است.

در مورد گستردگی زبان انگلیسی باید گفت که تا زمانی که کتابی به زبان انگلیسی ترجمه و چاپ نشود عملاً ناشناخته می‌ماند و حتی اگر شاهکار ادبیات هم باشد باز جزو کتاب‌های مهجور محسوب می‌شود.

معرفی رشته ادبیات انگلیسی

رشتهٔ ادبیات انگلیسی با مترجمی فرق دارد. این جمله را در همین ابتدا بدانید چراکه بسیاری این دو رشته را باهم یکسان می‌دانند. مترجمی زبان تنها یکی از چند شاخهٔ موجود در رشتهٔ ادبیات انگلیسی است.

 

رشته ادبیات انگلیسی -3

رشته ادبیات انگلیسی درواقع بیشتر به مطالعه و بررسی آثار ادبیات انگلیسی می‌پردازد، تاریخچه و پیشینهٔ زبان انگلیسی را موردمطالعه قرار می‌دهند و نویسندگان مختلف و طرز تفکر آن‌ها را به چالش می‌کشند.

بگذارید ساده‌تر توضیح دهیم همان‌طور که یک خارجی در دانشگاه‌های کشور خودش زبان و ادبیات فارسی می‌خواند دانشجوهای رشتهٔ ادبیات انگلیسی هم به همان طریق آثار ادبی انگلیسی را مطالعه می‌کنند. در کل زبان انگلیسی به دلیل جهانی بودن در دانشگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار هستند و هر رشته یک‌زبان عمومی و یک‌زبان تخصصی دارد.

البته به دلیل گستردگی زبان انگلیسی در جهان، سطح ارائهٔ ادبیات انگلیسی در دانشگاه‌ها بسیار متفاوت و بالاتر است و چون بیشتر دانشجویان در همان ابتدای امر زبان انگلیسی را بلدند و می‌توانند صحبت کنند کلاس از حالت آموزش زبان انگلیسی خارج‌شده و بیشتر فضایی ادبی می‌گیرد.

 

 

 

شاخه‌های رشته ادبیات انگلیسی

این رشته هم در دورهٔ کارشناسی و هم ارشد و دکترا گرایش‌های مختص خود را دارد که ویژگی‌ها و درس‌های آن با دیگری متفاوت است. ابتدا به طول هر دوره و تعداد واحدها خواهیم پرداخت و سپس گرایش‌ها را معرفی خواهیم کرد.

  • دوره کارشناسی زبان انگلیسیرشته ادبیات انگلیسی -4

در دورهٔ کارشناسی درمجموع ۱۴۰ واحد اعم از درس‌های عمومی، اصلی، اختصاصی و اختیاری برای دانشجویان در نظر گرفته‌شده است. در این دوره سه گرایش اصلی وجود دارد که البته دانشجوها نیاز به انتخاب آن ندارند و صرفاً درس‌های اختیاری را متناسب با گرایش دلخواه خود درس‌های اختیاری مربوطه را اخذ می‌کنند و می‌گذرانند.

  • زبان و ادبیات انگلیسی: این گرایش بیشتر در حوزه قواعد زبانی و بررسی متون ادبیات انگلیسی است.
  • مترجمی زبان: دانشجویان مشتاق به این گرایش بیشتر در حوزه‌های ترجمه فعالیت می‌کنند و درس‌های مربوطه را اخذ می‌کنند.
  • دبیری زبان انگلیسی: در این حوزه هم دانشجویان درس‌های آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزان و مباحث مربوط به آن را اخذ می‌کنند.

 

  • کارشناسی ارشد

در کارشناسی ارشد هم سه گرایش داریم که بسته به کارنامهٔ کنکور و قبولی در رشته‌های موردنظر دانشجویان می‌توانند در آن‌ها ادامه تحصیل دهند.

گرایش ادبیات انگلیسی که از زبان انگلیسی به‌کلی جدا می‌شود و صرفاً بخش ادبی موضوع موردتحقیق و پژوهش دانشجویان قرار می‌گیرد. گرایش زبان‌شناسی که در حالت کلی به بررسی شاخصه‌ها و ریشه‌های زبان انگلیسی می‌پردازد. گرایش مترجمی زبان که دانشجویان به‌طور اخص به یادگیری ترجمه و اصول آن می‌پردازند.

در مقطع ارشد البته ۳۶ واحد درمجموع گذرانده می‌شود و در پایان دوره پایان‌نامه ارائه می‌شود. دورهٔ ارشد در ادامهٔ دورهٔ کارشناسی با بسط دادن مباحث زیاد درک دانشجو نسبت به لایه‌های زیرین ادبیات و تفکرات نویسندگان و شاعران بیشتر می‌شود.

 

رشته ادبیات انگلیسی -5

  • دکتری

در دورهٔ دکتری رشته ادبیات انگلیسی معمولاً گرایش دانشجو همان چیزی است که در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده است. در این دوره دانشجویان باید در انتهای دوره تحقیقاتشان در طول مقطع دکتری را به‌صورت تز یا پایان‌نامهٔ دورهٔ دکترا ارائه دهند و تحصیلات تکمیلی به نحوی به اتمام می‌رسد.

دورهٔ دکترا دورهٔ تحقیقات و پژوهش است بررسی ساخت‌های زبانی به‌صورت آماری، فرهنگ و فلسفهٔ زبان و شاخص‌های ادبیاتی جزو مباحث پرکاربرد در دورهٔ دکترا هستند.

 

 

 

 

بازار کار رشته ادبیات انگلیسی

ادبیات انگلیسی یک حوزه جداگانهٔ تحقیقاتی محسوب می‌شود. دانشجویان یا در پژوهشکده‌ها مشغول به مطالعه و تحقیقات می‌شوند و یا در حوزه‌های مترجمی زبان و آموزش و تدریس زبان مشغول به کار می‌شوند.

یادگیری زبان انگلیسی در حال حاضر دغدغهٔ قشر وسیعی از جامعه است و معمولاً تدریس زبان انگلیسی به‌عنوان یکی از شغل‌های پرمخاطب و پردرآمد معرفی می‌شود. مترجمی زبان و کلاً کار ترجمه هم معمولاً رونق زیادی هم در بین دانشجویان و هم در حیطهٔ مقالات علمی دارد که جزو منابع درآمد این رشته می‌باشند.

دانشجویان رشته ادبیات انگلیسی عموماً از شانس مهاجرت خوبی هم برخوردارند و اگر بتوانند در دورهٔ ارشد یک‌رشته را هم‌زمان با ادبیات انگلیسی تحصیل کنند، در دانشگاه‌های خارجی به‌راحتی می‌توانند به ادامه تحصیل بپردازند.

نتیجه گیری

ادبیات انگلیسی از دوران رنسانس تاکنون تمام آن چیزی است که ادبیات انگلیسی مدرن نام دارد. ادبیات انگلیسی مدرن در اکثر دانشگاه‌های جهان تحت عنوان رشته ادبیات انگلیسی ارائه می‌شود.

زبان انگلیسی نام‌هایی نظیر جورج ارول، ویلیام شکسپیر، ویلیام بلیک و صدها نویسنده و شاعر دیگر را یدک می‌کشد که هرکدام به نحوی در توسعه و گسترش ادبیات انگلیسی نقش مهم و بسزایی دارند.

رشته ادبیات انگلیسی که در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود به‌نوعی بررسی و مطالعه در حوزهٔ ادبیات انگلیسی، بررسی آثار ادبی، ترجمهٔ آثار شاخص ادبیات و بحث و تبادل‌نظر در مورد ریشه‌شناسی زبان و ادبیات انگلیسی است.

این رشته هم در مقطع کارشناسی و هم ارشد و دکترا دارای سه گرایش ادبیات و مترجمی و دبیری زبان است که البته در دوره ارشد زبان‌شناسی جای دبیری زبان را می‌گیرد و در دورهٔ دکترا هم ادامهٔ مباحث ارشد به شکلی پژوهشی ادامه می‌یابد.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *