4 تجربه ی واقعی زبان آموزان در یادگیری زبان انگلیسی

زبان‌آموزان با فراز و نشیب‌های بسیاری در مسیر یادگیری زبان انگلیسی مواجه‌اند. برخی از آن‌ها با برنامه‌ریزی و تلاش و پشتکار، به موفقیت در زبان انگلیسی دست می‌یابند. برخی دیگر با ادامهٔ مسیر اشتباه، به ناکامی و عدم موفقیت می‌رسند. ازاین‌رو، در این مقاله سعی داریم نمونه‌هایی از تجربه‌های موفقیت و ناکامی زبان‌آموزان را از زبان خودشان برایتان ارائه کنیم تا شاید احتمال خطا و شکست زبان‌آموزان را کاهش دهیم. شما می‌توانید با درس گرفتن از تجربه‌های این زبان‌آموزان، خود را به موفقیت نزدیک‌تر کنید.

 چند نمونه از تجربهٔ یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید و از موفقیت‌ها و ناکامی‌های دیگران، درس بگیرید.

بدیهی است که همهٔ زبان‌آموزان در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، موفق نبوده‌اند، همان‌طور که همگی شکست نخورده‌اند. ازاین‌رو، مفید است از تجربهٔ سایر زبان‌آموزان استفاده کنید، تا در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، به موفقیت نزدیک و از شکست دور شوید. لازم است بدانید مصاحبه‌ها به‌صورت واقعی با چند زبان‌آموزان موفق و ناموفق انجام‌شده است.

 

در دنیای واقعی، تمام موفق‌ها یک‌شبه موفق نشده‌اند یا بدون شکست، به موفقیت نرسیده‌اند. زبان‌آموزان موفق نیز ممکن است مسیر پرفراز و نشیبی را گذرانده باشند. زبان‌آموزان ناموفق نیز گاهی پس از بکار بردن روش‌های مختلف، به نتیجه نرسیده‌اند و از یکجایی به بعد، یادگیری زبان را کنار گذاشته‌اند. بامطالعهٔ ادامهٔ متن، از برخی فراز و نشیب‌های مسیر موفقیت زبان‌آموزان موفق آگاه می‌شوید و می‌توانید برای یادگیری هرچه بهتر زبان انگلیسی با کاهش احتمال خطا، به نتایج مطلوب‌تری برسید.

 

اولین تجربه: موفقیت پس از یک شکست در یادگیری زبان انگلیسی

من فاطمه، 17 ساله هستم. کلاس چهارم دبستان بودم که یادگیری زبان انگلیسی را با ثبت‌نام در یک آموزشگاه زبان شروع کردم. بعد از 4 ترم، هیچ پیشرفتی در زبان انگلیسی نداشتم؛ تنها جملات ساده‌ای همچون سلام و احوالپرسی را بلد بودم. بعدازآن، در یک آموزشگاه دیگر ثبت‌نام کردم؛ آموزشگاه جدید، به سخت‌گیری معروف بود. در سال‌های راهنمایی که درس مدرسه‌ام زیاد و سخت نبود، توانستم از پس درس آموزشگاه زبان بربیایم. اما با ورود به دبیرستان، حجم درس‌ها زیاد شد و من نمی‌توانستم در هیچ‌کدام موفق باشم.

 

یادگیری زبان انگلیسی-2

ازآنجایی‌که به ارزش و تأثیر واقعی زبان انگلیسی بر پیشرفت تحصیلی و آینده‌ام آگاه نبودم، تصمیم گرفتم کلاس زبان را برای مدتی، حذف کنم و بعد از دیپلم، دوباره شروع کنم؛ همین کار را انجام دادم. بعد از دیپلم که برای ثبت‌نام دوباره رفتم، در آزمون تعیین سطح، 4 ترم پایین‌تر از آخرین‌ترمی که گذرانده بودم، قبول شدم.

همچنین همکلاسی‌های قبلی‌ام را دیدم که الآن 4 ترم از من جلوتر هستند. این مسئله باعث تضعیف روحیه ام شد. اما راهی نداشتم و چون حالا درک کرده بودم که برای موفقیت  چقدر بیشتر از قبل به یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارم، باانرژی مضاعف، کلاس زبان را شروع کردم.

 

پشیمان از این بودم که چرا آن دو سال وقفه را ایجاد کردم. کاش برنامه‌ریزی می‌کردم و همانند سایر همکلاسی‌هایم همگام با درس‌های مدرسه‌ای، زبان انگلیسی را نیز مطالعه می‌کردم. اما افسوس خوردن فایده‌ای نداشت. تصمیم گرفتم این بار، یادگیری زبان انگلیسی را رها نکنم تا مدرک advance پیش بروم.

اکنون درترم high-intermediate هستم و تا سه ترم آینده، به مقطع advance می‌رسم. بعدازاین دوره، قصد دارم در کلاس‌های مکالمهٔ پیشرفته شرکت کنم و خودم را برای آزمون‌های تافل و آیلتس آماده کنم. هدفم از یادگیری زبان انگلیسی، موفقیت در شغل تدریس است.

 

 

دومین تجربه: شکست، افسوس و سپس عزم و اراده 

 

من زهرا 27 ساله، کارشناسی ارشد یکی از رشته‌های علوم انسانی هستم. از سنین دبستان، باعلاقهٔ شخصی، به کلاس‌های زبان انگلیسی آموزشگاهی رفتم اما برخلاف پیش‌بینی شما، من موفق نشدم. تجربهٔ من در یادگیری زبان انگلیسی، سرشار از علاقه اما ناکامی است.

 

متأسفانه من، یادگیری زبان انگلیسی را ادامه ندادم. در دههٔ هفتاد، که اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به‌صورت اکنون، بر همگان شفاف نبود، من نیز تصمیم گرفتم تمام تلاش و همتم را برای موفقیت در درس‌های مدرسه بگذارم. ازاین‌رو، به دلیل درس‌های مدرسه، ترجیح دادم کلاس زبان را حذف کنم. بعدازآن، خودم با توجه به علاقه‌ای که به زبان انگلیسی داشتم، همیشه بهترین دانش‌آموزان درس زبان انگلیسی در کلاس و مدرسه بودم. علاقهٔ من باعث شد در سن 14 سالگی یک آموزشگاه ثبت‌نام کنم. اما متأسفانه بعد از سه ترم، به دلیل مشکلات مالی، قادر به پرداخت شهریهٔ آموزشگاه نبودم و مجبور به ترک کلاس زبان شدم.

 

ازآنجایی‌که جایگاه اینترنت در زندگی انسان‌ها، مانند امروزه نبود و منابع اینترنتی، به‌راحتی امروز، در دسترس همگان نبود، من به مطالعهٔ کتاب‌های مدرسه‌ای و پس‌ازآن، زبان عمومی مقطع لیسانس بسنده کردم. اما همچنان نسبت به سایر همکلاسی‌هایم، از مهارت‌های بیشتری برخوردار بودم و دلیل آن‌همه چیزی نبود جز علاقه و پشتکار من در مطالعه و یادگیری زبان انگلیسی.

 

تجربیات یادگیری زبان انگلیسی-3

اکنون داوطلب آزمون دکتری هستم و به‌شدت نسبت به یادگیری زبان انگلیسی احساس نیاز می‌کنم. همان‌طور که می‌دانید زبان انگلیسی در آزمون تستی و مصاحبهٔ دکتری، تأثیر به سزایی دارد. اکنون قصد دارم با منابع رایگان اینترنتی و کتاب‌های خودآموز، سعی و تلاش بی‌وقفه، برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، مهارت خود را تقویت کنم و ناکامی‌ام را در یادگیری زبان انگلیسی، به موفقیت تبدیل کنم.

 

توصیهٔ من به علاقه‌مندان زبان انگلیسی این است که یادگیری زبان انگلیسی را به آموزشگاه و مدرس، وصل نکنید. با توجه به منابع رایگان در اینترنت، کتاب‌های خودآموز بسیار قوی در بازار و با استفاده از برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، می‌توانید به سطح مطلوبی در زبان انگلیسی برسید.

 

سومین تجربه: برنامه‌ریزی و موفقیت

من علی، 18 ساله هستم. از سنین دبستان دریکی از آموزشگاه‌های زبان انگلیسی ثبت‌نام کردم. کتابی که به ما تدریس می‌شد، بسیار سخت بود. امتحان میان‌ترم و پایان‌ترم، بسیار مهارتی و کاربردی بود. با ورود به رشتهٔ علوم تجربی در دبیرستان، درس‌های مدرسه، سخت‌تر شد. هم‌زمان در کلاس زبان، به ترم‌های بالاتر رفته بودم و مجبور به مطالعهٔ هم‌زمان دروس مدرسه و کلاس زبان بودم.

 

در این میان عواملی که موجب شد تجربهٔ یادگیری زبان انگلیسی را به موفقیت ختم کنم، برنامه‌ریزی درست و اصولی بود. برخلاف تصور عموم، در برنامه‌ریزی‌های خود، در حد معقول و منطقی، تفریح و سرگرمی‌هایی را، برای تجدید روحیه در نظر گرفتم. در سال دوم دبیرستان توانستم به ترم آخر یعنی advance برسم.

 

اکنون در حال آمادگی برای کنکور کارشناسی هستم و خوشحال از اینکه توانستم در زبان انگلیسی به سطح مطلوب برسم. یکی از امیدواری‌هایم این است که می‌توانم درصد بالایی در درس زبان انگلیسی آزمون کنکور کسب کنم و این، می‌تواند درصد قبولی مرا در رشتهٔ موردعلاقه‌ام در دانشگاه، افزایش دهد.

 

چهارمین تجربه: ناکامی در یادگیری زبان انگلیسی 

 

من مهیار، 24 ساله، کارشناس مهندسی عمران از دانشگاه آزاد هستم. پسرخاله‌ای دارم که همیشه به دنبال یادگیری هرچه بیشتر بوده است. در سال‌های کودکی‌مان  او به کلاس زبان انگلیسی می‌رفت و من از دیدن اینکه در حال موفقیت است، از روی حسادت خواستم که به کلاس زبان بروم.

 

پس از دو ترم، نتوانستم آن‌طور که باید در زبان انگلیسی موفق شوم. از پسرخاله‌ام کمک خواستم و او چند جلسه در هفته، با من زبان انگلیسی تمرین می‌کرد. ازآنچه خود یاد گرفته بود و تجربه‌های خود، در اختیار من می‌گذاشت. اما چون من از روی علاقه زبان انگلیسی را مطالعه نمی‌کردم، نمی‌توانستم نمرات خوبی کسب کنم و درنتیجه زبان انگلیسی را رها کردم.

 

متأسفانه در کنکور کارشناسی، درصد منفی‌ام در درس زبان انگلیسی موجب شد رتبهٔ کنکورم، برای قبولی در دانشگاه روزانه و شبانه، مناسب نباشد. ازاین‌رو در دانشگاه آزاد پذیرفته شدم. در دوران کارشناسی، زبان انگلیسی را در حد کتاب و تئوری یاد می‌گرفتم و صرفاً نمرهٔ قبولی کسب می‌کردم.

 

تجربیات یادگیری زبان انگلیسی-4

باآنکه می‌دانستم زبان انگلیسی برای ادامه تحصیلم، ضروری است، هیچ‌وقت نتوانستم آن‌طور که باید، برای زبان انگلیسی تلاش کنم و به موفقیت برسم. اکنون‌که در حال آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد هستم، به‌شدت به زبان انگلیسی نیاز دارم.

 

اما در این زمان که درگیر شغل و تحصیل به‌صورت هم‌زمان هستم، وقتی برای شرکت در کلاس زبان یا استفاده از منابع خودآموز ندارم. متأسفانه در این برهه زمانی که به مهارت زبان انگلیسی نیاز دارم، نمی‌توانم در مدت‌زمان کوتاه، به نتیجهٔ خوبی برسم.

 

اشتباه من در یادگیری زبان انگلیسی، عدم ایجاد علاقه بود. ازآنجایی‌که هرگز باعلاقه برای یادگیری زبان انگلیسی تلاش نکردم، نتوانستم موفقیتی در این زمینه به دست آورم. چنانچه در سنین 10 الی 12 سالگی که به تب یادگیری زبان انگلیسی دچار شدم، حسادت را از خود دور می‌کردم و به دنبال یادگیری زبان انگلیسی برای موفقیت خودم بودم، حتماً به سطح مطلوب می‌رسیدم.

 

نتیجه‌گیری 

همان‌طور که دلایل موفقیت و عدم موفقیت زبان‌آموزان موفق و ناموفق را مطالعه کردید، دلایل زیر برای موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛

  • تلاش؛
  • برنامه‌ریزی؛
  • توجه به اهمیت زبان انگلیسی؛
  • علاقه به یادگیری زبان انگلیسی؛
  • اطلاع از نقش زبان انگلیسی در آیندهٔ شغلی و تحصیلی

 

تجربیات یادگیری زبان انگلیسی-5

 

رعایت نکردن هرکدام از موارد بالا، دلیلی بر عدم موفقیت زبان‌آموزان خواهد بود. ازاین‌رو توصیه می‌شود برای پرهیز از تجربهٔ تلخ، ناکامی و عدم موفقیت، از نکات منفی پرهیز کنید. همواره سعی کنید با برنامه‌ریزی هدفمند، یادگیری زبان انگلیسی به جریانی بی‌وقفه در زندگی‌تان تبدیل شود تا به موفقیت برسید.

 

 

4 تجربه ی واقعی زبان آموزان در یادگیری زبان انگلیسی
میانگین 5 (100%) از 1 رای
0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *