ویژگی های یک آموزشگاه زبان خوب و معیارهای انتخاب آن

ویژگی های یک آموزشگاه زبان خوب و معیارهای انتخاب آن
میانگین 5 (100%) از 2 رای

آیا دنبال یک آموزشگاه زبان خوب هستید و نمی‌توانید پیدا کنید؟ آیا آموزشگاه‌ های زبان قبلی به اندازه کافی کارآمد نبودند و بازده خوبی نداشتند؟ راستی یک آموزشگاه زبان خوب چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

بسیاری از ما به نحوی درگیر یادگیری زبان هستیم. ممکن است زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و یا زبان دیگری را برای یادگیری انتخاب کرده‌ و در حال ادامهٔ تحصیل در آن حوزه باشیم. هرکدام نیز روش منحصر به‌ فرد خود را برای فرا گرفتن این زبان پیش رو گرفته‌ایم.

برخی مطالعه به‌صورت خود خوان یا Self Study را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و برخی نیز از نرم‌افزارها و روش‌های دیگر بهره می‌بریم؛ اما اغلب ما می‌دانیم که کلاس درس و حضور در یک آموزشگاه زبان خوب می‌تواند تأثیر نسبتاً بهتری داشته باشد.

یک آموزشگاه زبان خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

حضور در کلاس درس و تعامل با استاد و سایر زبان آموزان یکی از روش‌ های یادگیری زبان بوده که امتحان خود را پس داده است. بارها پیش‌ آمده که از افراد مختلف راه‌هایی را برای یادگیری زبان پرسیده‌ایم و معمولاً جوابی که از آن‌ها شنیده‌ایم این است که در یک آموزشگاه زبان ثبت‌نام کنیم و تحت نظر یک استاد آموزش ببینیم.

هر بار هم که از افراد مختلف پرسیده‌ایم یک آموزشگاه زبان خوب به ما معرفی کنند معمولاً ایده‌ای نداشته و یا اسیر تبلیغات و زرق‌وبرق آموزشگاه‌های معروف بوده‌اند و آن‌ها را معرفی کرده‌اند؛ اما همهٔ ما می‌دانیم که این تبلیغات اثرات کاربردی ندارند و معمولاً برای جذب مشتری هستند.

برای انتخاب بهترین موسسه زبان، ۶ معیار ساده و درعین‌حال مهم را مطرح کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند یک آموزشگاه زبان خوب را متناسب با وضعیت خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید!

۱ موقعیت مکانی آموزشگاه

 آموزشگاه زبان -3

در حال حاضر، ترافیک از معضلات اصلی شهرنشینی است. همه ما تجربه ساعت‌ها گرفتاری در ترافیک در مسیر کار و تحصیل را داشته‌ایم. اگر آموزشگاه زبان ما نیز در مکانی دور از دسترس ما باشد و نتوانیم خود را در زمان کمی به آن برسانیم زمان زیادی را در مسیر رفت‌ و برگشت از دست خواهیم داد.

آموزشگاه زبان خود را به نحوی انتخاب کنید که بتوانید پیاده و یا حداقل دوچرخه رفت‌ و آمد داشته باشید؛ اما اگر این امکان را ندارید یا آموزشگاه زبان در نزدیکی خانهٔ شما وجود ندارد سعی کنید حداقل زمانی که در مسیر هستید از نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه بیشتر نشود.

منظور این نیست که همان اول به سراغ نزدیک‌ترین آموزشگاه موجود بروید و آنجا ثبت‌نام کنید. موقعیت مکانی فقط یکی از معیارهای انتخاب است و بهتر است برای انتخاب یک آموزشگاه زبان، معیارهای دیگر را هم در نظر بگیرید.

 

۲ زمان‌بندی کلاس‌ها

افراد مختلف در زمان‌های متفاوتی از روز در اوج توانایی برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. بعضی از ما صبح‌ها بهتر یاد می‌گیریم و بعضی هم عصرها و شب‌ها. حتی افرادی را دیده‌ایم که تنها در نیمه‌های شب مطالعه می‌کنند و اعتقاد دارند در زمان‌های دیگر نمی‌توانند به‌ خوبی یاد بگیرند.

زمان‌بندی کلاس‌ های یک آموزشگاه یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک آموزشگاه زبان است. اگر مایل هستید در کلاس‌ های صبح شرکت کنید آموزشگاه باید این امکان را برای شما به وجود بیاورد. اگر عصرها و یا شب‌ها مایل به شرکت در کلاس هستید هم باید آموزشگاهی را انتخاب کنید که در این زمان‌ ها نیز کلاس داشته باشد.

اگر شاغل هستید و زمان‌ خالی شما ممکن است دچار تغییراتی شود نیز می‌توانید با آموزشگاه زبان صحبت کرده و متناسب با وقت خود در کلاس‌ها شرکت کنید. انعطاف‌ پذیری در زمان‌بندی یکی از ویژگی های یک آموزشگاه زبان خوب است. این انعطاف‌ پذیری باعث می‌شود شما با خیالی راحت‌ تر به کارهای روزمره خود هم برسید.

۳ کارنامهٔ آموزشگاهآموزشگاه زبان -4

هر آموزشگاه زبان بسته به فعالیتی که دارد معمولاً فراگیران و زبان‌آموزانی را داشته و آن‌ها نیز توانسته‌اند در انتها یک مدرک زبان کسب کنند. خروجی یک آموزشگاه، آن چیزی است که یک آموزشگاه زبان خوب را از بقیه متمایز می‌کند.

معمولا در هنگام ثبت‌نام اطلاعاتی در این‌ باره ارائه داده می‌شود اما خود شما هم قبل از مراجعه حضوری می‌توانید با جستجوی اسم آموزشگاه مورد نظر و یا مراجعه به سایت آن از خروجی آن‌ها مطلع شوید و مطمئن شوید که آیا در این آموزشگاه می‌توانید به هدف نهایی خود که همان یادگیری زبان است برسید یا خیر.

مسلماً اگر آموزشگاهی نتایج خوبی داشته باشد و میزان رضایت فراگیران از آن بیشتر باشد بهتر و سودمندتر از سایر آموزشگاه‌ها است، هرچند نمی‌توان به‌ طور قطع دراین‌باره نظر داد اما اگر بخواهیم آموزشگاه‌ها را ازنظر نتیجه بررسی کنیم هیچ راهی غیر از این وجود ندارد.

 

۴ مدرسان زبان شاغل در آموزشگاه

سنگ محک اصلی برای شناسایی یک آموزشگاه زبان خوب از میان هزاران آموزشگاه تنها و تنها می‌تواند یک‌چیز باشد و آن مدرسین شاغل در آن هستند. راستی اگر استاد خوبی نداشته باشید آیا می‌توانید موفق باشید؟ اصلاً تأثیر مدرس بر دانش‌آموز به چه میزان است و چگونه می‌تواند باعث پیشرفت او شود؟

آموزشگاه‌های زبان باید بیشترین حساسیت ممکن را در استخدام و به‌ کارگیری اساتید و مدرسین داشته باشند. برخی موسسه‌ها بدون آنکه از سابقه و پیشینهٔ یک مدرس مطمئن باشند به قصد کسب منفعت مالی در آموزشگاه از او استفاده می‌کنند و نتیجهٔ این کار نیز نیازی به توضیح ندارد.

در هنگام ثبت‌نام حتماً از مسئول مربوطه سوابق مدرسین را بخواهید و مدارک و فعالیت‌های قبلی آنها را به‌صورت مستند بررسی کنید. سؤالات مختلف بپرسید و یا حتی از زبان آموزانی که در آموزشگاه در حال تحصیل هستند میزان رضایتشان از اساتید را بپرسید.

اگر با مدرس زبان مرد و یا زن بهتر می‌توانید یاد بگیرید همان را انتخاب کنید. در حقیقت هیچ اجباری برای شما در انتخاب مدرس زبان وجود ندارد و یک آموزشگاه زبان خوب و حرفه‌ای باید به شما در انتخاب مدرس زبان مدنظرتان نیز باید کمک کند.

 

۵ محیط آموزشگاه آموزشگاه زبان -5

آرام بودن محیط آموزشگاه در حین تدریس نیز از موارد مهم و ضروری است، آموزشگاه اگر نتواند آرامش شما را در هنگام مطالعه و یادگیری فراهم کند قطعاً بازده خوبی نمی‌توانید از آن بگیرید.

این مورد را به‌راحتی در هنگام ثبت‌نام و در زمان کلاس‌ها می‌توانید مشاهده کنید، نظم و آرامش کلاس در هنگام تدریس استاد به‌راحتی قابل‌تشخیص است. در این مورد دامنهٔ سنی فراگیران نیز می‌تواند مهم باشد.

برخی آموزشگاه‌ها برای سنین مختلف برنامه‌ریزی زمانی متفاوتی را لحاظ می‌کنند و یا مکان تدریس آن‌ها را متفاوت از بقیه قرار می‌دهند، به‌طور مثال فراگیران با سن کم و بچه‌ها معمولاً انرژی بالاتری دارند و کنترل و نظم دهی به آن‌ها سخت است. آموزشگاه‌ها باید تدابیری بیندیشند که این بی‌نظمی و آشفتگی اجتناب‌ناپذیر خللی در فرایند یادگیری سایرین ایجاد نکند.

 

۶ امکانات موجود در آموزشگاه

امکاناتی که یک آموزشگاه زبان برای فراگیران فراهم می‌آورد می‌تواند یک ی ازمعیارهای انتخاب یک آموزشگاه زبان خوب باشد. اصولاً با پیشرفت تکنولوژی و حرکت بشر به سمت مدرن شدن، عدم استفاده از امکانات و خصوصاً امکانات آموزشی یک نقص به‌حساب می‌آید.

یک آموزشگاه زبان خوب باید تمامی امکانات که در امر آموزش دخیل هستند را در اختیار استاد و زبان‌آموز قرار دهد تا بازده و کارایی آموزشی بالا رود و در محیطی سودمند و هدفمندتر تعاملی خوب بین فراگیر و استاد در زمینهٔ یادگیری زبان برقرار شود.

شاید درگذشته با یک ماژیک و یک‌ تخته و اندکی کاغذ تدریس زبان انگلیسی به‌راحتی انجام می‌شد اما در حال حاضر تکنولوژی این فرایند را هم سرعت بخشیده و هم کارآمدتر کرده است. آموزشگاه‌های زبان هم می‌توانند با تهیهٔ این امکانات این فرایند را تسهیل کنند.

در هنگام ثبت‌نام به امکانات آموزشی و مخصوصاً امکانات دیجیتال آن توجه کنید و درصورتی‌که آن را مطابق با نیاز آموزشی خود می‌بینید ادامهٔ مراحل را نیز انجام دهید. در صورتی‌ که نتوانید با امکانات آموزشی آنجا ارتباط برقرار کنید هیچ اجباری برای ماندن شما در آنجا وجود ندارد.

 

آموزشگاه زبان -6

نتیجه گیری

راز موفقیت در آموزش و یادگیری صحیح و سودمند زبان انتخاب یک آموزشگاه زبان خوب است، یک آموزشگاه زبان می‌تواند تأثیر بسزایی هم بر یادگیری شما و هم انگیزه و ارادهٔ شما در امر یادگیری داشته باشد.

مسلماً یک آموزشگاه با یک محیط نامناسب و بی‌نظم و شلوغ هیچوفت نمی‌توانید نتیجهٔ مساعدی در برداشته باشد ازاین‌رو باید به محیطی که در آن تحصیل می‌کنید توجه داشته باشد، همچنین سعی کنید آموزشگاهی انتخاب کنید که بازمان بندی مفید یادگیری شما منطبق باشد یعنی بتوانید در زمان‌هایی که پتانسیل بالایی برای یادگیری دارید در کلاس حاضر شوید.

از طرفی برای آنکه بتوانید در یک محیط مدرن و با انواع و اقسام ابزار یادگیری به تحصیل زبان بپردازید بهتر آن است که آموزشگاهی انتخاب کنید که امکانات آموزشی و علی‌الخصوص امکانات آموزشی دیجیتال آن مطابق با چیزی باشد که در نظر دارید.

مواردی نظیر خروجی آموزشگاه و کارنامه‌ای که در طی سال‌های فعالیتش داشته و یا مدرسانی که در آن به تدریس مشغول هستند نیز از موارد مهمی هستند که حتماً باید به آن‌ها توجه داشته باشید. با رعایت این موارد می‌توان با اطمینان گفت که از آموزشگاهی که در آن به یادگیری زبان می‌پردازید نتایج خوبی خواهید گرفت.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *