10 نکته از باید و نباید های یادگیری گرامر زبان انگلیسی

10 نکته از باید و نباید های یادگیری گرامر زبان انگلیسی
میانگین 5 (100%) از 2 رای

یکی از دل‌مشغولی‌ها و نگرانی‌های زبان‌آموزان و دانش‌آموزان، یادگیری مباحث گرامری زبان انگلیسی است. در این مورد نکات و روش‌های بسیاری است که می‌تواند کمک‌کننده باشد. ازاین‌رو در این مقاله به 10 نکته که یادگیری گرامر زبان انگلیسی را تسهیل می‌کند، اشاره‌شده است. روش صحیح گوش دادن به مدرس، تمرین، مباحث مهم گرامری، نکات موردتوجه، تشابهات کلمات، معرفی یک کتاب و ترس از موضوعاتی است که در این مقاله به آن پرداخته‌شده است.

گرامر زبان انگلیسی، مکمل بخش مکالمه و لغت است. برای ارتقای مهارت‌های چهارگانهٔ زبان انگلیسی به‌صورت هماهنگ، نمی‌توان بخش گرامر را نادیده گرفت. اما برخی مدرسان یا فراگیران به دلیل انتخاب روش‌های نادرست در آموزش و یادگیری گرامر زبان انگلیسی و عدم کسب نتایج مطلوب، این بخش را از زبان انگلیسی حذف می‌کنند. در این مطلب سعی داریم به معرفی 10 مورد از بایدها و نبایدهای یادگیری گرامر زبان انگلیسی بپردازیم.

10 نکته در یادگیری گرامر زبان انگلیسی که به دردتان می‌خورد

برخی به این باورِ اشتباه اصرار دارند که برای کسب مهارت در زبان انگلیسی، می‌توان از بخش گرامر، چشم‌پوشی کرد. برخلاف نظر این افراد، یادگیری و بهره گرفتن از گرامر زبان انگلیسی، فوایدی دارد؛ ازجمله آنکه در ساخت جملات صحیح به زبان‌آموزان کمک می‌کند. زبان‌آموزانی که از دایرهٔ واژگان وسیعی برخوردار نیستند، می‌توانند با کمک گرفتن از گرامر زبان انگلیسی، تعداد جملات متعدد و متنوعی بسازند. همچنین در بیان جمله‌های طولانی، گرامر نقش حیاتی ایفا می‌کند. در جمله‌هایی که شامل موصول، ضمایر و ارجاعات، آگاهی از برخی قواعد گرامری، در بیان منظور و مفهوم دقیق، از ملزومات است.

به این دلایل و بسیاری دلایل دیگر که از حوصلهٔ این متن خارج است، لازم است زبان‌آموزان و دانش‌آموزان به گرامر زبان انگلیسی در کنار سایر مهارت‌ها، توجه کنند. مباحثی که در گرامر تدریس می‌شوند، با استفاده از روش‌ها و ابزارهایی، به‌راحتی یاد گرفته می‌شوند. در ادامهٔ این متن، به 10 نکته اشاره می‌کنیم که در یادگیری گرامر زبان انگلیسی به زبان‌آموزان و دانش‌آموزان کمک می‌کند.

1-دیدگاه خود را نسبت به گرامر زبان انگلیسی تغییر دهیدیادگیری گرامر زبان انگلیسی-1

توصیهٔ روانشناسان است که دیدگاه خود را از منفی به مثبت تغییر دهید؛ خواهید دید که بسیاری از مشکلات آسان می‌شوند. در این راستا، مشاوران تحصیلی نیز، توصیه می‌کنند به هیچ درسی برچسب “سخت” نچسبانید. تمام دروس بامطالعه و تلاش، آسان خواهند شد.

گرامر زبان انگلیسی یکی از مباحثی است که اکثر دانش‌آموزان در مورد آن ذهنیت منفی دارند. این ذهنیت باعث می‌شود زبان آموزان برای یادگیری مباحث گرامری، تلاش نکنند به این دلیل که تصور می‌کنند تلاش آن‌ها نتیجه نخواهد داد. در این راستا، نقش مدرسین زبان انگلیسی بسیار تأثیرگذار است.

مدرسان زبان انگلیسی می‌توانند بامهارت و تجربه، بین زبان آموزان و مباحث گرامری ارتباط برقرار کنند؛ به‌نحوی‌که آنها برای یادگرفتن گرامر زبان انگلیسی، علاقه و تلاش از خود بروز دهند. تلاش زبان آموزان توأم باعلاقه و پشتکار، بدون شک موجب کسب مهارت و موفقیت در گرامر زبان انگلیسی خواهد شد.

2- هنگام گوش کردن به تدریس، جزوه ننویسید

یکی از اشتباهات مهم در هنگام تدریس گرامر زبان انگلیسی، جزوه‌نویسی است. جزوه‌نویسی هنگام تدریس گرامر، یکی از عوامل عدم تمرکز دانش‌آموزان است. دانش‌آموزان روی نوشتن جملات و بعضاً روی تمیز و مرتب نوشتن جزوه به‌جای درس جاری، تمرکز می‌کنند. لازم به ذکر است بنا به تفاوت‌های فردی، برخی دانش‌آموزان با نکته برداری از گفته‌های معلم و مدرس، درس را یاد می‌گیرند؛ قطعاً مدرسان نباید از نت‌برداری این دسته از زبان آموزان جلوگیری کنند.

 

3- روش‌های یادگیری خود را بشناسید

تیپ‌های مطالعهٔ افراد، به چهار دستهٔ نوشتاری، شنیداری، تصویری، حرکتی تقسیم می‌شود. هر فرد باید بتواند روش متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و توانایی‌های ذاتی خود را پیدا کند. آنچه مهم است شناخت روش متناسب با ویژگی‌های فردی است. این مورد فقط از طریق شناخت هر فرد از ویژگی‌های شخصیتی خود، به دست می‌آید.

یادگیری گرامر زبان انگلیسی-2

 

اینکه شما بتوانید روش یادگیری متناسب با توانایی‌های خود و ویژگی هر درس را پیدا کنید، موجب تسهیل یادگیری علی‌الخصوص در دروس سخت، تحلیلی، تئوری و ترکیبی می‌شود. لازم به ذکر است گرامر زبان انگلیسی درسی مرکب از قسمت‌های تئوری و تحلیلی است.

 

4- تمرین خود را افزایش دهید

یکی از روش‌های یادگیری گرامر، تمرین کردن و مثال زدن است. هر مبحثی که یاد می‌گیرید، بسیار تمرین کنید. از هر قاعده‌ای که یاد گرفتید، جملات بسیاری مثال بزنید. علی‌الخصوص در مورد یادگرفتن زمان‌ها، لازم است که زمان‌ها را با افعال مختلف تمرین کنید.

تمرین‌های خود را به نوشتن محدود نکنید، روش‌های متنوعی برای تمرین وجود دارد. از کتاب داستان‌ها، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل و کامپیوتر بهره ببرید و به روش‌های تمرینی خود، تنوع ببخشید.

5- افعال بی‌قاعده را حفظ کنید

حتماً افعال بی‌قاعده را می‌شناسید. با یک مثال این مبحث را یادآوری می‌کنیم؛ فعل wake، یک فعل باقاعده است که در حالت گذشته، به‌صورت waked نوشته می‌شود. همان‌طور که می‌بینید طبق قاعدهٔ ed ساخته می‌شود. اما فعل swim یک فعل بی‌قاعده است و در زمان گذشته، به شکل swam نوشته می‌شود. مشاهده می‌کنید که هیچ قاعده‌ای در ساختن نوع گذشتهٔ افعال بی‌قاعده وجود ندارد.

یادگیری گرامر زبان انگلیسی-3

بنابراین توصیه می‌شود افعال بی‌قاعده را که تعداد محدودی هم دارند، حفظ کنید؛ تا در برخورد با آن‌ها، به‌اشتباه از قاعدهٔ ed استفاده نکنید. فهرست کامل افعال بی‌قاعده در منابع و کتاب‌های مختلفی موجود هستند. با جستجو در اینترنت و سایت‌های معتبر زبان انگلیسی نیز، می‌توانید فهرست کامل آن‌ها را پیداکرده و یاد بگیرید.

 

6- از روش‌های کمک‌آموزشی استفاده کنید

ازآنجایی‌که گرامر زبان انگلیسی، مبحث کم طرفداری است، زبان‌آموزان علاقهٔ زیادی برای یادگیری آن از خود نشان نمی‌دهند. ازاین‌رو مدرسان زبان انگلیسی، باید از روش‌های کمک‌آموزشی برای ایجاد تنوع در روش‌های تریسی استفاده کنند تا از رسمیت کلاس و مبحث گرامر بکاهند.

روش‌های مختلفی برای ایجاد تنوع در کلاس‌های تدریس گرامر وجود دارد. به‌طور مثال می‌توانید یک متن داستانی را ازلحاظ گرامری بررسی کنید. از این طریق، هم یک داستان در کلاس خوانده می‌شود، هم مباحث گرامری تمرین و مرور می‌شوند.

 

7- کاربرد کلمات مشابه را یاد بگیرید

هنگام یادگیری گرامر زبان انگلیسی ،برخی کلمات مشابه در زبان انگلیسی هستند که ازنظر معنایی تفاوتی باهم ندارند اما کاربرد متفاوت دارند. به‌طور مثال کلمات should و must که هر دو به معنی “باید” هستند اما should، باید اختیاری و must باید اجباری است.

کلمهٔ should در جملاتی به کار می‌رود که باید به‌صورت اختیاری و نصیحت به‌کاربرده می‌شود. در مقابل، کلمهٔ must، در جملاتی به کار می‌رود که باید به‌صورت اجباری و آمرانه است. ازاین‌رو به کاربرد این دو کلمه با توجه به‌شدت اجبار باید توجه کنید. کلمات مشابه بسیاری در زبان انگلیسی وجود دارند که ازنظر معنایی مشابه اما ازنظر کاربرد متفاوت هستند. عدم توجه به کاربرد این گروه کلمات، در معنای جمله، تأثیر دارد.

 

8- سعی نکنید همه‌چیز را یاد بگیرید

در گرامر زبان انگلیسی، مباحث طولانی بسیاری وجود دارد. برخی مباحث در گرامر زبان انگلیسی دارای بسط زیادی هستند. لازم نیست تمام موارد را از یک مبحث یاد بگیرید، فقط به عناوین مهم هر مبحث بپردازید. برخی مباحث، شامل نکات زیادی هستند اما ممکن است بسیاری از نکات ریز کاربرد زیادی نداشته باشند، بنابراین به یادگیری تمام موارد اصرار نکنید.

به‌طور مثال مبحث زمان‌ها، دارای 16 مورد است که در مکالمه‌های واقعی و روزمره، حدود 8 الی 10 مورد از آن‌ها پرتکرار هستند. چنانچه قصد دارید مکالمهٔ روزمرهٔ خود را تقویت کنید، نیاز نیست تمام زمان‌ها را یاد بگیرید؛ اما اگر قصد دارید خود را برای آزمون تافل یا آیلتس آماده کنید، لازم است در یادگیری نکات، دقت و حساسیت بیشتری داشته باشید.

 

9- پیشنهاد یک کتاب: منبع یادگیری گرامر زبان انگلیسی

کتاب‌های زیادی در مبحث گرامر هستند که می‌توانند راهنمای خوبی در راستای تقویت گرامر زبان انگلیسی باشند. در این میان، بیشترین آرا، از آنِ کتاب grammar in use است. این کتاب سه‌جلدی در سطوح basic، elementary و advanced نوشته‌شده است. ازاین‌رو زبان‌آموزان سطوح مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

یادگیری گرامر زبان انگلیسی-4

10- از اشتباه نترسید

این را مطمئن باشید مکالمهٔ بی اشتباه، وجود ندارد. حتی معلم شما نیز ممکن است دچار اشتباه شود. تفاوت شما و معلمتان، در چگالی اشتباهاتتان در مکالمات است. اینکه در ابتدای مسیر یادگیری گرامر زبان انگلیسی ، دچار اشتباهات متعدد باشید، اتفاقی غیرعادی نیست. اگر همکلاسی شما به اشتباهاتتان بخندند، اتفاق بدی نیفتاده؛ اما اینکه در یک مقام شغلی یا تحصیلی باشید و چگالی اشتباهاتتان زیاد باشد، برای وجههٔ علمی و اجتماعی شما، خوشایند نیست.

در کلاس‌های آموزشی یاد بگیرید، تمرین کنید و اشتباه کنید تا از اشتباهاتتان نیز درس بگیرید. بسیاری از مباحث نیازمند آزمون‌وخطا هستند تا بتوانید مهارت خوبی از آن‌ها کسب کنید. بنابراین با آرامش خیال و باهدف یادگیری، اشتباه کنید.

 

1 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *