مکالمه انگلیسی- اصلی

تقویت سریع مکالمه انگلیسی: روشهای قدرتمند و اثرگذار

تقویت سریع مکالمه انگلیسی از مواردی است که همهٔ ما به آن نیاز داریم و شاید اولین هدف ما از یادگیری انگلیسی، توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی باشد. مکالمه، اصلی‌ترین راه برای تعامل با دنیای بیرون به زبان انگلیسی است.

تقویت سریع مکالمه انگلیسی معمولا دردسرآفرین بوده و افراد زیادی در میانهٔ مسیر و در یک مسیر یادگیری نادرست فرایند تکمیل کردن توانایی مکالمه انگلیسی را نصفه و نیمه رها کرده‌اند.

این در حالی است که برای مکالمه بهتر و قدرتمندتر روش‌ها و نکاتی وجود دارد که دانستن آن‌ها شما را در رسیدن به این هدف مصمم‌تر و موفق‌تر می‌کند.

برای تقویت سریع مکالمه انگلیسی چه باید کرد؟

روش‌ها و ایده‌هایی که معمولاً در مجامع مختلف برای یادگیری مکالمه انگلیسی بیان می‌شوند، کم کارکرد و بی‌هدف هستند. در اینجا چند روش خوب و علمی و امتحان شده به شما آموزش داده می‌شود که به‌وسیلهٔ آن بتوانید بهتر و دقیق‌تر به زبان انگلیسی صحبت کنید. ابتدا باید معنی دقیق مکالمه را بدانیم:

مکالمه یعنی چه؟

مکالمه انگلیسی -2

مکالمه یعنی استفاده از دایرهٔ لغات ذهنی در یک‌زبان و تعامل با یک فرد دیگر. به‌ طورکلی، فرایند استفاده و بهره گیری از گنجینهٔ لغات در شرایط موجود را مکالمه می‌گویند.

فرایند مکالمه در قشر میانی مغز شکل گرفته، عصب‌هایی وظیفهٔ انتقال منطق و احساس را به مغز انجام می‌دهند و سپس عصب‌های بلندتری این دستورها را به زبان می‌رسانند.

روش‌های تقویت سریع مکالمه انگلیسی

چند روش تقویت سریع مکالمه انگلیسی در این مطلب آورده شده است. امید است با اجرای آن‌ها بتوانید مکالمهٔ خوب و قدرتمندتری داشته باشید.

۱ تا می‌توانید صحبت کنید.

این‌ یک روش نیست، بلکه یک اصل است. با هرکس که می‌توانید و مایل است انگلیسی صحبت کنید.

اولین قدم این است که خجالت را کنار بگذارید و به کسانی که انگلیسی‌شان خوب است پیشنهاد دهید تا انگلیسی با آن‌ها صحبت کنید و سعی کنید این فرایند را دائماً تکرار کنید.

اگر دوست انگلیسی‌زبان دارید ارتباطتان رو با او بیشتر کنید، بیشتر هم را ببینید، از دغدغه‌ها و برنامه‌هایتان صحبت کنید، چالش بگذارید و از او یاد بگیرید.

اگر چنین کسی را در میان آشناها و دوستان ندارید، با خودتان صحبت کنید. چه کسی از شما بهتر؟ بهتر است در آینه و بسیار جدی با خودتان مکالمه کنید. سعی کنید این مکالمهٔ انگلیسی به‌صورت پرسش و پاسخ باشد و متکلم وحده نباشید.

۲ فیلم ببینید، سریال نگاه کنید. با آن‌ها تکرار کنید.

تماشای فیلم و سریال به‌ تنهایی نمی‌تواند به تقویت سریع مکالمه انگلیسی شما منجر شود،‌ بهتر آن است که این کار را برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند انجام دهید. هدفمند ازآن‌جهت که سعی کنید از آن‌ها استفادهٔ درست ببرید.

 

مکالمه انگلیسی -3

 

روش استفادهٔ هدفمند از سریال و فیلم این است که در حین مشاهده در هر دیالوگی که داخل فیلم مشاهده می‌کنید فیلم را متوقف کنید و بعد از او تکرار کنید و اگر اشکال‌دارید دو یا سه بار تکرار کنید تا در مغز شما حک شود. از روش نقطه‌به‌نقطه هم استفاده کنید. در این روش با تمام شدن هر سکانس فیلم را متوقف کنید و مکالمه‌ها با صدای بلند به یاد بیاورید.

بهتر است حین مکالمه اگر فیلم را متوقف می‌کنید و تکرار می‌کنید، به پرسش داده‌شده پاسخ دلخواه نیز بدهید، به این صورت از دو جنبه می‌توانید مکالمهٔ خود را تقویت کنید. هم درست یاد می‌گیرید و هم مهارت پاسخ دادن را کسب می‌کنید.

۳ گوش دهید، به حافظه بسپارید و سپس با صدای بلند تکرار کنید.

 احتمالاً برای شما هم پیش‌آمده باشد که وقتی با یک ترانه همخوانی می‌کنید بعد از یک مدت بدون آنکه تلاشی برای حفظ آن کرده باشید تمام متن آن را حفظ هستید.

می‌توانید از این روش برای تقویت سریع مکالمه انگلیسی نیز استفاده کنید. یک فایل صوتی یا یک مکالمهٔ روتین روزمره در رادیو یا فیلم و سریال را انتخاب کنید و سعی کنید با آن‌ها جلو بروید.

به این طریق که ابتدا خوب به متن مکالمه گوش دهید و سعی کنید کلیات مکالمه را به حافظه بسپارید. منظور از کلیات مکالمه تمام آن چیزی است که در مکالمه گفته می‌شود نیست بلکه موضوع بحث و برخی پرسش و پاسخ‌ها کافی است.

حالا مکالمه را با خودتان شبیه‌سازی کنید و با صدای بلند بپرسید و پاسخ دهید. بعدازآن دوباره مکالمه را گوش دهید و دوباره سعی کنید آن را اجرا کنید. این کار را تا ۵ بار هم ادامه دهید تا متن مکالمه انگلیسی کاملاً ملکه ذهنتان شود.

۴ سخنرانی کنید.

 

مکالمه انگلیسی -4

سعی کنید یک موضوع دلخواه پیدا کنید در مورد آن متنی به زبان خودتان بنویسید (این کار مهارت نوشتاری شما را هم تقویت می‌کند) بعد از تکمیل متن حال چند بار از روی آن بخوانید.

سعی نکنید متن را حفظ کنید، حفظ کردن کمکی به شما نمی‌کند و لازم هم نیست دقیقاً آن چیزهایی که نوشته‌اید را در سخنرانی بگویید.

بعد از نوشتن متن و اشراف بر آن حالا سعی کنید آن را اجرا کنید. اگر دوستان یا خانواده باشند تا به شما گوش دهند بسیار بهتر است اما اگر کسی نباشد هم مشکلی نیست. ممکن است دفعات اول اجرا نتوانید به‌درستی مکالمه کنید اما بعد از چند بار سعی و خطا قطعاً یک سخنرانی خوب خواهید داشت.

فراموش نکنید که در حین سخنرانی سعی کنید بداهه‌ پردازی هم داشته باشید. بداهه‌پردازی موقعیت‌های نابی را خلق می‌کند و اگر دست به قلم طنز هم دارید پیشنهاد می‌کنم متن طنز بنویسید و به صورت استند آپ کمدی اجرا کنید.

۵ داستان بسازید.

خلق موقعیت یعنی ایده پردازی و خلاقیت، هیچ‌گاه از خلق موقعیت برای تقویت سریع مکالمه انگلیسی غافل نشوید. خلق موقعیت به این معناست که در ذهن خود یک داستان بسازید و سعی کنید آن را تعریف کنید و یا یکی از داستان‌های معروف را انتخاب کنید و برای یک نفر یا خودتان به زبان انگلیسی و با صدای بلند بازگویی کنید.

در این روش، خلاقیت شما به صورت عجیبی خودنمایی می‌کند. تا می‌توانید از خودتان خلاقیت به خرج بدهید. داستان را به‌جاهای عجیبی ببرید و فانتزی‌هایتان را به زبان انگلیسی بیان کنید. بیان فانتزی به این دلیل که همیشه دوست دارید کلمات بهتری را برای آنها انتخاب کنید در تقویت انتخاب سریع از میان دایره لغات بسیار تأثیرگذار است.

بهتر است این داستان را برای یک نفر تعریف کنید و در انتها از او نظرخواهی کنید و اگر برای خودتان تعریف می‌کنید آن را ضبط کنید و بعداً گوش دهید. این کا حتماً شما را شگفت‌زده خواهد کرد که مغز شما چگونه حین تعریف داستان واژه‌ها را انتخاب می‌کند و به کار می‌بندد.

۶ فعالیت‌های روزمره را به زبان انگلیسی انجام دهید.

 

مکالمه انگلیسی -5

 

اما این به چه معناست؟ شما روزانه سعی در انجام برخی کارها دارید و احتمالاً قبل از اینکه آن‌ها را انجام دهید در ذهن خودتان پلن و برنامه‌ای برای خودتان می‌چینید پیشنهاد ما این است که سعی کنید انگلیسی فکر کنید.

اگر در بعضی مواقع با خودتان حرف می‌زنید و رؤیا می‌بافید سعی کنید به زبان انگلیسی هم این کار را انجام دهید، فارسی فکر کردن و انگلیسی حرف زدن یعنی مغز را دو بار خسته کردن.

بعد از مدتی دیگر انگلیسی فکر کردن برای شما یک عادت می‌شود و اگر بخواهید فکرتان تقویت شود و بتوانید مثل فارسی بلند پروازانه فکر کنید و احساسات خود را بیان کنید، دایرهٔ لغات خود را افزایش‌خواهید داد و زودتر موفق خواهید شد.

۷ با تکنولوژی رفیق باشید.

مکالمه انگلیسی -6

 

تکنولوژی دنیایی ناب برای یادگیری زبان انگلیسی و مهم‌تر از آن تقویت سریع مکالمه انگلیسی است، ویدیوهای محبوبتان را ببینید و با آن‌ها جملات را تکرار کنید، افرادی را دنبال کنید که بتوانید با آن‌ها تعامل انگلیسی داشته باشید.

سعی کنید خودتان گاهی محتوای انگلیسی اختصاصی تولید کنید و به اشتراک بگذارید و نظرات دوستانتان را بپرسید. از مکالمه فراری نباشید و سعی کنید هر طور شده به گفتگو و تعامل بپردازید.

در مواردی اگر می‌توانید در فروم ها و بحث‌های آنلاین موردعلاقه‌تان شرکت کنید و نظر بدهید و نظر بخواهید. شرکت در بحث‌های موردعلاقه هم لذت‌بخش است و هم می‌تواند در رشد ایده پردازی ذهنی شما مؤثر باشد.

نتیجه گیری

مکالمه انگلیسی یک رؤیا نیست، تنها اندکی اراده و مقداری انرژی می‌خواهد. روش‌های خوبی هم برای تقویت مکالمه انگلیسی و هم بهبود دایرهٔ لغات وجود دارد.

روش‌هایی نظیر سخنرانی به زبان انگلیسی، تکرار فعالانه هنگام دیدن فیلم و سریال یا داستان سازی به زبان انگلیسی و استفاده از تکنولوژی همانطور که گفته شد می‌توانند رشته‌های عصبی مغز را تحریک کنند و برای یادگیری زبان انگلیسی مصمم‌تر سازند.

سعی کنید روش‌ها را به‌درستی انجام دهید. این روش‌ها کاملاً امتحان شده هستند و با توجه به عملکرد ارسال و پاسخ پیام در مغز استخراج‌شده‌اند. با اجرای مداوم این روش‌ها و تلاش و پشتکار خودتان در زمانی خیلی کمتر نسبت به بقیه می‌توانید انگلیسی را کامل صحبت کنید.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *