با آزمون ها و مدارک زبان انگلیسی آشنا شوید و کاربرد هر یک را بشناسید

آیا انواع مدارک زبان انگلیسی و کاربرد هریک را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید برای شرکت در آزمون دکترا، کدام یک از مدارک زبان انگلیسی را باید اخذ کنید؟ در این مطلب درباره ی 5 مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی، بخش‌های آزمون هریک و تعدادی از منابع قوی و غنی را برای آمادگی آزمون‌ها به شما معرفی کنیم.

 

مهمترین مدارک زبان انگلیسی

 

 •  اولین مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی ؛

  MSRT

  the most important of english certification-1

MSRT، مخفف عبارت “Ministry of Science, Research and Technology” به معنی “وزارت علوم، تحقیقات و فناوری” است. این آزمون یکبار در ماه برگزار می‌شود؛ از آنجایی که این آزمون در داخل ایران به نام تافل کوچک شناخته شده است، دانشجویان برای آمادگی این آزمون، منابع تافل را مطالعه می‌کنند. اعتبار مدرک MSRT، دوسال است.

مدرک MSRT برای پذیرش در مقطع دکتری لازم است؛ همچنین از طرف تمام دانشگاه‌های کشور، برای پذیرش دانشجویان دکتری قابل قبول و نمره‌ی حدنصاب آن، 50 به بالا است. چنانچه  قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور را داشته باشید، به نمره‌ی حداقل 40 این مدرک نیاز دارید.

 

 • بخش‌های آزمون

این آزمون شامل 30 سوال شنیداری، 30 سوال گرامر و 40 سوال درک مطلب است. این آزمون نمره منفی ندارد و چنانچه موفق به اخذ نمره‌ی قبولی نشوید، می‌توانید بلافاصله در دوره‌ی بعدی شرکت کنید.

 

 • IELTS

واژه‌ی IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System  به معنی سازمان جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. این مدرک، از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان بوده و برگزار‌کننده‌ی این آزمون، دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا است.

بازه‌ی نمره‌ی این آزمون، 0 تا 9 است و به نمره‌ی 6 به بالا، به عنوان سطح خوب، تلقی می‌شود؛ اما برخی دانشگاه‌های خارج کشور، حداقل نمره‌ی 7 را یکی از معیارهای پذیرش دانشجو قرار داده‌اند. لازم به ذکر است مدرک آیلتس، در دانشگاه‌های سراسر جهان از اعتبار بیشتری نسبت به تافل، برخوردار است.

در آزمون IELTS هر چهار مهارت زبان انگلیسی اعم از شنیدن، نوشتن، خواندن و مکالمه، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون به دو گونه‌ی آکادمیک و عمومی برگزار می شود که آکادمیک سخت‌تر از عمومی است. در ادامه به تشریح بخش‌های آزمون آکادمیک می‌پردازیم.

 

the most important of english certification-2

 • بخش‌های چهارگانه‌ آزمون IELTS:

  • مهارت شنیدن (Listening): زمان حدودا 30 دقیقه برای پاسخ به 40 سوال در 4 بخش در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از اتمام پخش نوار آزمون، 10 دقیقه به شما فرصت داده می‌شود پاسخ‌ها را به پاسخنامه منتقل کنید. بخش‌های نوار صوتی، شامل موضوعات اجتماعی، مکالمه بین چند نفر، موضوعات داتشگاهی، یک مکالمه 4 نفره و یک کنفرانس است.
  • مهارت خواندن (Reading): 60 دقیقه زمان برای 40 سوال در این بخش تخصیص داده شده‌است. سه متن با حداکثر 2700 کلمه در اخیتار شما قرار می‌گیرد. این متن‌ها جنبه‌ی علمی نداشته و موضوعات عمومی استخراج شده از مجلات، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و جزوات هستند. حداقل یک متن استدلالی در این بخش جای داده‌ می‌شود. در صورت وجود کلمات تخصصی، واژه‌نامه‌ای کوتاه در اختیار شما قرار داده می‌شود. در این بخش، زمانی برای انتقال پاسخ‌ها از دفترچه‌ی سوال به پاسخنامه، در نظر گرفته نشده‌است.
  • مهارت نوشتاری (Writing): 60 دقیقه زمان برای نوشتن دو انشا تعیین شده است. موضوع اول، جدول یا نموداری است که باید آن را تشریح کنید. دقت کنید متن تشریح نباید کمتر از 150 کلمه باشد. در انشای دوم باید مخالفت یا موافقت خود را نسبت به مسئله‌ای بیان کنید. انشای دوم باید حداقل 250 کلمه باشد. چنانچه تعداد کلمات انشاها، کمتر از حد نصاب گفته شده باشد، از نمره‌ی آن بخش، کم خواهد شد.
  • مهارت گفتاری (Speaking):

   این بخش در سه قسمت انجام می‌شود.

  • در قسمت اول، شما باید در طول 4 یا 5 دقیقه مکالمه‌ای به صورت پرسش و پاسخ در مورد موضوعات شخصی اعم از محل زندگی و شغل و علائق خود انجام دهید.
  • در قسمت دوم کارتی به شما داده می‌شود که حاوی چند سوال در مورد موضوعی خاص است، سپس 1 دقیقه زمان فکر کردن و پس از آن 2 دقیقه زمان پاسخگویی داده می‌شود.
  • در قسمت سوم، باید مکالمه‌ای دو طرفه با مصاحبه کننده، به مدت 4 یا 5 دقیقه ، در مورد موضوع قسمت دوم انجام دهید.

 

یکی دیگر از مدارک زبان انگلیسی که اخذ آن اهمیت دارد مدرک toefl است . واژه‌ی TOEFL مخفف عبارت “Test Of English as a Foreign Language” به معنی “آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی” است. این آزمون توسط موسسه‌ی ETS برگزار می شود. مدت اعتبار مدرک TOEFL، دو سال است. این آزمون به دو صورت کاغذی (PBT) و اینترنتی (IBT)  انجام می شد اما به تدریج آزمون کاغذی جای خود را به آزمون اینترنتی داده است.

 • بخش‌های آزمون

 آزمون تافل از چهار بخش مهارت شنیداری، ساختار زبان، مهارت خواندن و مهارت نوشتن تشکیل شده است. برای این آزمون 4 ساعت زمان در نظر گرفته شده است و در 4 بخش اجرا می‌شود. هر بخش دارای 30 نمره و در مجموع، آزمون دارای 120 نمره است که اکثر دانشگاه‌ها، نمره‌ی بالای 80 را ملاک قرار می‌دهند.

 • مهارت شنیداری (Listening):

  بخش شنیداری شامل 6 متن، دو مکالمه‌ی دانشجویی است، چهار متن شبیه‌سازی شده‌ی مکالمات کلاس‌های دانشگاهی نیز آورده شده است.

 • مهارت صحبت کردن (Speaking):

  این بخش از آزمون دارای 6 قسمت است که دو قسمت به صورت مستقل و چهار قسمت به صورت تلفیقی انجام می‌شود. در قسمت مستقل، شما باید با استفاده از دانش خود، در مورد موضوع آزاد توضیح دهید. در قسمت تلفیقی، متنی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید براساس آن، در مورد سوالات مطرح شده، صحبت کنید. لازم به ذکر است برای پاسخ به هر سوال، 45 تا 90 ثانیه زمان دارید و باید نکات کلیدی را در صحبت‌هایتان مطرح کنید.

 • مهارت خواندن و درک مطلب (Reading & Comprehension):

  در این بخش، 3 الی 5 متن و سوالات مربوط به آن، در نظر گرفته شده است. موضوعات این متن‌ها از کتاب‌های دانشگاهی مختلف برگرفته است. برای پاسخگویی به سوالات این متن‌ها، نیازی به مطالعه‌ی کتاب‌های دانشگاهی نیست، اما مطالعه‌ی آن‌ها می‌تواند پاسخگویی را تسهیل کند. در این بخش، باید بتوانید به سرعت نت برداری کنید.

 • مهارت نوشتن (Writing):

  آزمون بخش مهارت نوشتن از دو بخش تشکیل شده‌است. در قسمت اول متنی به شما داده می شود که آن را مطالعه و سپس نظرات خود را راجع به آن بیان کنید؛ و در قسمت دوم از شما خواسته می شود مقاله‌ای شخصی در مورد سوال ارائه شده بنویسید.
   

  GRE

واژه‌ی GRE مخفف عبارت Graduate Record Examination به معنی “سنجش توانایی تحصیلی” است. مدرک آزمون GRE، جزء مواردی از مدارک زبان انگلیسی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکای شمالی، در مقطع ارشد و دکتری، را دارند.

the most important of english certification-4

 • بخش‌های آزمون

 این آزمون در سه بخش مهارت محاسبات ذهنی، درک مطلب و مقاله‌نویسی طراحی شده‌ است.

 • محاسبات ذهنی:
  در این بخش مسائل ریاضی به صورت تشریحی مطرح شده و باید بتوانید در زمان کوتاهی به آن ها پاسخ دهید. سوالات ریاضی این بخش، در سطح ریاضی مقطع دبیرستان است اما به دلیل اینکه سوالات به صورت تشریحی مطرح می‌شوند، سخت به نظر می‌آید. برای پاسخگویی به این بخش، باید از قدرت درک مطلب بالایی برخوردار باشید. در این بخش، دو مجموعه‌ی سوال 20 تایی قرار دارد که برای پاسخگویی به هر مجموعه، 35 دقیقه زمان تعیین شده است.
 • درک مطلب:

  در این بخش، بعضاً کلمات، مترادف و متضادهایی آورده می‌شود که حتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، سخت است. بنابراین مطالعه‌ی منابع مختلف در این آزمون، به گسترش دایره‌ی واژگانتان کمک می‌کند.

 • تحلیل متن:

  این بخش از انشا نویسی، دارای ویژگی متمایزی نسبت به سایر آزمون‌ها است؛ بدین صورت که استدلال و نحوه‌ی نتیجه‌گیری شما از موضوع داده شده، مهم است. رعایت ترتیب ارائه‌ی شواهد، استدلال و نتیجه‌گیری در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • TOLIMO‌the most important of english certification-5

  آخرین مورد از مدارک زبان انگلیسی مهم، میتوانیم به آزمون و گواهی تولیمو اشاره کنیم

واژه‌ی TOLIMO، مخفف عبارت the Test of Language by the Iranian Measurement Organizations به معنی “آزمون زبان سازمان سنجش ایران” است. همانطور که از نام این آزمون پیداست، برگزار‌کننده‌ی این آزمون، سازمان سنجش ایران است و مدرک این آزمون برای دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند، ضروری است. سوالات این آزمون شامل دو دفترچه‌ی تستی و تشریحی می شود.

ملاک ارزیابی آزمون TOLIMO، طبق جدول زیر انجام می‌شود:

بازه ی نمره

عالی

متوسط

ضعیف

310 تا 677

بالای 600

بین 520 و 599

کمتر از 479

 • بخش‌‌های آزمون

  • دفترچه‌ی تشریحی:

   در این بخش 30 دقیقه زمان دارید تا داخل همان دفترچه به سوال مطرح شده به صورت تشریحی پاسخ دهید.

  • دفترچه‌ی تستی:

   این دفترچه، شامل 140 سوال به ترتیب، 40 سوال نوشتار زبانی، 50 سوال درک متن، و 50 سوال درک مطلب شفاهی (شنیداری) است.

برای آمادگی هرچه بیشتر جهت شرکت در آزمون‌های فوق، می‌توانید علاوه بر منابع پرتکراری که در سایت‌های مختلف معرفی شده‌اند، منابع ذکر شده در جدول زیر را نیز به عنوان منابعی قوی اما کمتر شناخته شده، مطالعه کنید.

 

the most important of english certification-6

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *