بهترین منابع دیکشنری انگلیسی را بشناسید

بهترین منابع دیکشنری انگلیسی در قالب کتاب، برنامه‌های رایانه‌ای و اندرویدی و مترجم‌های آنلاین را در این مطلب معرفی کرده‌ایم. کتاب‌های آریان پور، آکسفورد و لانگمن از بهترین و جامع‌ترین کتاب‌های دیکشنری انگلیسی هستند. این کتاب‌ها می‌توانند توسط دانش‌آموزان نیز به استفاده شوند. نرم‌افزارهای آریانپور، لانگمن، فست دیک و فارسی دیک از برنامه‌های پرکاربرد دیکشنری انگلیسی هستند که از قابلیت‌های بسیاری ازجمله ترجمه از روی عکس برخوردارند. ازجمله بهترین مترجم‌های آنلاین می‌توان به گوگل ترنسلیت و فارسی دیک اشاره کرد.

معتبرترین منابع دیکشنری انگلیسی

یکی از مهم‌ترین منابع هر زبان، فرهنگ لغت است. فرهنگ لغت زبان انگلیسی با عنوان «دیکشنری»، کامل‌ترین و جامع‌ترین مرجع لغات زبان انگلیسی است که یک زبان‌آموز یا کاربر زبان انگلیسی حتماً به آن نیاز خواهد داشت. واضح است یک فرد غیر انگلیسی‌زبان حتی در بالاترین سطح زبان انگلیسی، نمی‌تواند تمامی کلمات زبان انگلیسی را به خاطر بسپارد؛ بنابراین نیاز به دیکشنری انگلیسی، ممکن است برای هر فرد کاربر زبان انگلیسی پیش بیاید.

نیاز به دیکشنری، برای هرکه از زبان انگلیسی استفاده می‌کند، بدیهی است. ازآنجایی‌که فرمت منابع مختلف علم، از تنوع بالایی برخوردار است، نیاز است دیکشنری‌ها در فرمت کتاب، نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند و سایت‌های راهنما و آموزشی ارائه شوند.

تعداد و تنوع منابع دیکشنری انگلیسی، با گسترش علم و فناوری، افزایش‌یافته و انتخاب کاربران را با پیچیدگی مواجه کرده است. ازاین‌رو لازم است علاوه بر ارائهٔ نرم‌افزارها و کتاب‌های دیکشنری انگلیسی، راهنمایی برای معرفی و شناخت آن‌ها نیز ارائه شود.

آنچه در مورد دیکشنری انگلیسی مهم و لازم به آگاهی است، شناخت و نوع کاربری آن است. کاربران دیکشنری‌ها، لازم است انواع دیکشنری‌ها را بشناسند و با کاربرد، خصوصیات، نحوهٔ استفاده هرکدام از آن‌ها آشنایی داشته باشند تا بتوانند در مواقع لزوم، بهترین استفاده را از این منبع ببرند.

ازاین‌رو، سعی کرده‌ایم در این مطلب، به معرفی فهرستی کامل و جامع از بهترین منابع دیکشنری انگلیسی، در قالب کتاب، برنامه‌ها و نرم‌افزارها و سایت‌های کاربردی و مفید بپردازیم. در هر بخش، به ویژگی‌ها و خصوصیات ویژهٔ هر دیکشنری پرداخته‌شده است. راهنمای مقابل روی شما، فهرستی از برترین منابع دیکشنری انگلیسی و نه الزاماً جامع‌ترین فهرست موجود است.

 

معیارهای انتخاب یک دیکشنری

همان‌طور که می‌دانید منابع دیکشنری انگلیسی، از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. انواع مختلف دیکشنری‌ها، در قالب کتاب، نرم‌افزارهای کامپیوتری و موبایلی، سایت‌های آنلاین ارائه‌شده‌اند و در رقابت تنگاتنگ با یکدیگر هستند. تفاوت‌های دیکشنری‌ها، در فاکتورهای مختلفی است:

– معانی مختلف لغات

دیکشنری‌ها، معانی متعددی از زمینه‌های مختلف یک لغت را ارائه می‌کنند. ممکن است یک لغت در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف معانی مختلفی داشته باشد، لذا از نقاط قوت یک دیکشنری، ارائهٔ معانی بیشتر از یک لغت است.

– نقش کلمه یا  part of speech

از اطلاعات مهم یک کلمه، نقشی است که آن کلمه می‌تواند در جمله بپذیرد. در زبان انگلیسی، نقش هر کلمه با عنوان “part of speech” معرفی‌شده و لازم است در حین یادگیری لغات، به این ویژگی آن‌ها نیز توجه شود. یک کلمه می‌تواند نقش‌هایی ازجمله، اسم، فعل، صفت، قید و… را بپذیرد. هرکدام از این نقش‌ها، با یک علامت اختصاری نشان داده می‌شود. کاربر دیکشنری، باید قبل از استفاده از دیکشنری، این علامات را آموخته باشد تا بتواند نقش کلمات را از اطلاعات مندرج در جلوی هر کلمه، پیدا کند.

دیکشنری انگلیسی-1
– فونتیک

فونتیک یا تلفظ هر کلمه، به‌صورت علامت‌های اختصاری رشتهٔ آواشناسی، در جلوی هر کلمه درج می‌شود. اکثر کتاب‌های دیکشنری انگلیسی، در جلوی هر کلمه، فونتیک هر کلمه را درج می‌کنند. در انتخاب نرم‌افزارها و برنامه‌های کامپیوتری و موبایلی، این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم‌افزارهایی دارای قابلیت تلفظ صوتی کلمات در دو لهجهٔ بریتانیایی و آمریکایی هستند، از امتیاز ویژه‌ای برخوردارند.

-مثال‌های کاربردی:

برخی منابع آنلاین و مکتوب دیکشنری انگلیسی، با ارائهٔ چند جمله در قالب مثال‌های کاربردی برای هر کلمه، به درک بهتر معنی و نقش کلمه کمک می‌کنند. این مثال‌ها و جملات، باعث می‌شوند کاربر، کلمات را در قالب نقش آن در جمله به خاطر بسپارد.

-به‌روزرسانی منابع:

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای منابع دیکشنری انگلیسی، به‌روزرسانی اطلاعات مندرج است. با توجه به تغییرات و تحولات دوره‌ای هر زبان و فرهنگ، لازم است در به‌روزرسانی‌های جدید، تغییرات مذکور لحاظ شود. برخی دیکشنری‌های مکتوب، با همان اطلاعات و مندرجات قبلی، تجدید چاپ می‌شوند اما انواع معتبر و برتر دیکشنری انگلیسی، با به‌روزرسانی‌های دوره‌ای، وارد بازار می‌شوند. همچنین برنامه‌های تحت اندروید و ویندوز نیز، باید قابلیت به‌روزرسانی از طریق اینترنت (به‌صورت آنلاین) را داشته باشند.

 

کتاب‌های دیکشنری انگلیسی

کتاب‌های دیکشنری انگلیسی، از معتبرترین منابع ترجمه لغات زبان انگلیسی هستند. بدون شک، داشتن چند جلد از منابع مهم و معتبر دیکشنری انگلیسی، برای هر زبان‌آموز و کاربر زبان انگلیسی لازم است. دانش‌آموزان، زبان‌آموزان و افرادی که به سبب شغل خود، با زبان انگلیسی در ارتباط هستند، به جهت دسترسی به کامل‌ترین منابع، کتاب‌های دیکشنری انگلیسی را ترجیح می‌دهند. در ادامه به معرفی چند مورد از معتبرترین کتاب‌های دیکشنری انگلیسی می‌پردازیم.

آریانپور

دیکشنری انگلیسی-2

دیکشنری انگلیسی به فارسی آریانپور، توسط آقایان دکتر عباس آریانپور کاشانی و منوچهر آریانپور کاشانی تألیف گردید. این دیکشنری از معتبرترین دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی بین کاربران ایرانی شناخته‌شده است؛ لذا اولین دیکشنری که به دانش‌آموزان و دانشجویان معرفی می‌شود، دیکشنری آریانپور است. این دیکشنری با کاربری آسان، رسایی و شیوایی مطالب و اطلاعات مفیدی که برای هر واژه، ارائه کرده است، به‌خوبی می‌تواند نیازهای کاربر را مرتفع کند.

 

آکسفورد

دیکشنری انگلیسی-3
دیکشنری آکسفورد به‌عنوان کامل‌ترین دیکشنری انگلیسی به انگلیسی شناخته و توصیه می‌شود. از مزایای این دیکشنری، تأثیر فوق‌العادهٔ آن در افزایش دایرهٔ واژگان است؛ زیرا برای استفاده از این دیکشنری، کاربرد باید از دایرهٔ واژگان مطلوبی برخوردار باشد، از طرفی برای یادگرفتن معنی لغات جدید نیز، با کلمات جدیدتری آشنا می‌شود.

لانگمن

دیکشنری انگلیسی به انگلیسی لانگمن، جزء سه دیکشنری برتر دنیا شناخته‌شده است. این دیکشنری معنی هر کلمه را با لغات محدودی ارائه می‌کند؛ ازاین‌رو درک معانی لغات را برای کاربران غیر انگلیسی آسان می‌کند.

دیکشنری‌های آنلاین

دیکشنری‌های آنلاین با امکانات ویژه‌ای که در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بسیار مورد استقبال قرارگرفته‌اند. ترجمهٔ فوری و آنلاین، ترجمهٔ جمله و متن، ترجمه از روی تصویر و بسیاری قابلیت‌های دیگر، ازجمله امکاناتی است که دیکشنری‌های آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهند. چند مورد از بهترین دیکشنری‌های آنلاین را در ادامه مطلب، معرفی می‌کنیم؛

 

Google translator

دیکشنری انگلیسی-5

از مهم‌ترین و پرکاربردترین دیکشنری‌های آنلاین، می‌توان به google translator اشاره کرد. مترجم گوگل، یکی از پرطرفدارترین سایت‌های ترجمهٔ آنلاین است. مترجم گوگل، به‌صورت آفلاین نیز قابلیت کاربری دارد. بدین‌صورت که می‌توانید با دانلود پشتیبان این مترجم، از قابلیت‌های خوب این مترجم در مواقعی که به اینترنت دسترسی ندارید، استفاده کنید.

مترجم گوگل قابلیت ترجمه از روی عکس را نیز دارد. بدین‌صورت که می‌توانید از تصویر جمله یا عبارت موردنظر عکس گرفته و ترجمهٔ آن را به‌صورت آنلاین، ببینید. این مترجم، از قابلیت تشخیص دستخط انسانی نیز برخوردار است.
نرم‌افزار تحت اندروید و IOS مترجم گوگل از طریق سرویس گوگل پلی، قابل‌دسترس کاربران است.

 

farsidic

سایت «فارسی دیک»، از دیگر سایت‌های پرطرفدار مترجم است. این سایت، یک فرهنگ لغت آنلاین است که ترجمهٔ لغات را بین زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی ارائه می‌کند. این سایت علاوه بر ترجمه، اطلاعاتی همچون نقش کلمه، تلفظ و فونتیک، معانی مختلف کلمه، عبارت‌های مرتبط با هر کلمه را ارائه می‌کند.

نرم‌افزارهای دیکشنری انگلیسی برای موبایل و کامپیوتر

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، نقش رایانه و گوشی‌های تلفن همراه در زندگی انسان‌ها، غیرقابل‌انکار است. گوشی‌های هوشمند امروزی، از قابلیت‌های بسیاری برخوردارند که نیاز کاربر به رایانه، هرروز کمتر و کمتر می‌شود. برنامه‌های تحت ویندوز، اندروید و IOS از بازار خوبی برخوردارند.

 

دیکشنری انگلیسی-6
نرم‌افزارهای جدید، هرروز یک نیاز جدید در انسان‌ها ایجاد کرده و یک نیاز را برطرف می‌کنند. نیاز به دیکشنری همراه، از ملزومات برخی مشاغل و نقش‌های اجتماعی است. دانشجویان و متصدیان مشاغل اینترنتی و بین‌المللی، نیاز ویژه‌ای به برنامه‌های مترجم همراه دارند. لذا لازم است برنامه‌های مفید و پرکاربرد مترجم را بشناسند و بر روی رایانه یا گوشی همراه خود نصب کنند.

Babylon

دیکشنری انگلیسی-7
از معروف‌ترین نرم‌افزارهای دیکشنری انگلیسی به فارسی، می‌توان به بابیلون اشاره کرد. این نرم‌افزار برنامه‌های تحت ویندوز و اندروید را ارائه کرده است و با کاربری آسان و قابلیت‌های مفید و کاربردی، مورد استقبال بسیاری از کاربران واقع‌شده است. نرم‌افزار بابیلون از دیکشنری‌های معتبر بسیاری پشتیبانی می‌کند. از قابلیت‌های ویژهٔ بابیلون، می‌توان به ترجمه از روی عکسِ متن اشاره کرد؛ بدین‌صورت که شما می‌توانید از متن‌هایتان عکس بگیرید و بابیلون آن را به‌صورت آنلاین، برای شما ترجمه کند.

 

آریانپور

نرم‌افزار دیکشنری آریانپور، تحت سیستم‌عامل اندروید، در کافه بازار موجود است. این برنامه، دارای قابلیت ترجمه و تلفظ لغات است؛ همچنین، معنی لغات مشابه و هم‌خانوادهٔ لغت موردنظر را ارائه می‌کند. همچنین با اتصال به اینترنت، می‌توانید جعبه لایتنر این نرم‌افزار را با پرداخت درون برنامه‌ای، خریداری نمایید.

Longman

دیکشنری انگلیسی-4

اگر می‌خواهید از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید، انگلیسی لانگمن یکی از بهترین و کامل‌ترین گزینه‌های پیش روی شماست. دیکشنری لانگمن، نرم‌افزار گوشی‌های هوشمند و رایانه را نیز ارائه کرده است. نرم‌افزارهای دیکشنری لانگمن، از کاربری آسانی برخوردار است و برای هر کلمه، علاوه بر معنی، تلفظ، نقش کلمه و چندین مثال کاربردی ارائه می‌کند.

Fastdic

نرم‌افزار Fastdic دارای بیشترین آمار دانلود در سال ۱۳۹۳ از سوی کاربران اندرویدی است. نرم‌افزار fastdic هنگام تایپ یک کلمه، کلمات مشابه را پیشنهاد می‌دهد؛ همچنین به همراه معنی لغت، اطلاعاتی در مورد افعال باقاعده و بی‌قاعده، مثال کاربرد کلمه در مثال، فونتیک و نقش کلمه در جمله در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

Farsidic

سایت فارسی دیک که در بخش دیکشنری‌های آنلاین را معرفی شد، نرم‌افزار تحت اندروید و IOS را نیز ارائه کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *