چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر به یاد بگیریم

چگونه مطالب را بهتر یاد بگیریم

بعضی از افراد این مشکل را دارند که وقتی قصد دارند مطلبی را بخوانند، نمی توانند آن مطلب را به درستی یاد بگیرند و آنرا به صورت کامل حفظ کنند، با اینکه شاید بیشتر مواقع یک مطلب را چندین مرتبه می خوانند. اما با این حال حفظ کردن مطالب آنقدر هم مشکل نیست، بلکه با رعایت برخی نکات می توانید پیچیده ترین و طولانی ترین مطالب را هم از حفظ کرد.

1- هدف خود را مشخص کنید
باید برای مطالبی که می خوانید هدف داشته باشید و در زمان خواندن، این هدف را مد نظر قرار دهید. اگر هدف مطالعه در ذهن شما وجود داشته باشد سبب می شود تا بتوانید به بخش های مناسب تر نوشته متمرکز شوید و آن قسمت را تکرار کنید. این کار همچنین مانع از دست رفتن زمان می شود و نیازی به تلاش اضافی نیست.

2- ابتدا یک مرور کلی داشته باشید

برای مطالعه بعضی از مطالب شاید فقط یک مرور کافی باشد. یک مرور مناسب شامل توجه کردن به عنوان ها، نمودارها، جدول ها و پاراگراف های اصلی می شود. با توجه به هدف مورد نظر، باید سرعت خواندن خود را کم کرده و فقط قسمت هایی را که جواب گوی هدفتان هستند با دقت بخوانید.

در مورد مزایای مرور اولیه می توان به این موارد اشاره کرد :

– ذهن را آماده میکند و باعث می شود وقتی برای مرتبه دوم مطلب را می خوانید آن را ساده تر یادآوری کنید.

– به فکرتان هدف می دهد و به شما کمک می کند تا قسمت های مهم مطلب را بیابید.

3- متن را با اصول درست بخوانید

برای آنکه مطلبی به صورت دقیق خوانده شود، باشد چشم ها را به صورت منظم و کنترل شده حرکت داد. هنگام مرور سریع، چشم ها با نظم خاصی حرکت نمی کنند. وقتی قصد دارید نوشته ای را با دقت مطالعه کنید و قسمت های زیادی از متن را یاد بگیرید چشم های شما باید با حرکتی از راست به چپ بر روی نقاط تثبیت، توقف کند. توقف ها نباید یک حرف یا حتی یک کلمه باشند بلکه هر توقف باید چندین کلمه را شامل شود.

4 – از مشخص کردن نکات مهم و یادداشت برداری غافل نشوید

چند نقطه ی مهم در متن را به عنوان مبنایی برای یاد آوری مشخص کنید. اگر بخش مناسبی برای مشخص کردن وجود نداشت می توانید در حاشیه ی متن از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

تقریباً تمام زبان آموزان قسمت های مهم متن را مشخص می کنند اما بسیاری از آنها بخش های زیاد یا نادرستی را مشخص میکنند. آنها به قدری سرگرم علامت گذاری کتاب خود می شوند که اصلاً به آنچه می خوانند توجه کافی ندارند. یک راه بهتر برای علامت گذاری، مشخص کردن فقط چند کلمه ی کلیدی در هر صفحه است. اگر صفحات زیادی از یک کتاب نیاز به مشخص کردن ندارد چسباندن برگه روی صفحه های مشخص شده تا حد زیادی به فرایند مطالعه کتاب سرعت می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + بیست =