یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان

یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان

آموختن زبان برای بچه ها یک کار غریزی است، در حالی که یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان کاری کاملا خود آگاهانه و البته سخت و دشوار است. افراد بزرگسال هدف خود را از یادگیری زبان قبلا تعیین کرده اند و کاملا می دانند که به چه دلیل زبان دیگری را یاد میگیرند. برخی برای مزایا و حقوق بهتر در شغل و حرفه شان ، زبان انگلیسی خود را ارتقا می دهند.. برخی دیگر برای اینکه قسمتی از کار آنها با زبان است شروع به آموختن زبان مورد نظر خود میکنند و… . ولی باید بگوییم که هرچه سن بالاتر می رود این کار سخت تر هم می شود. با این حال روش هایی برای آموختن زبان وجود دارد که اشخاص بزرگسال می توانند از طریق آنها زبان جدیدی بیاموزند.

آموختن زبان در خون ماست. غریزه ای است که در وجود ما شکوفا می شود.

تحقیقات نشان داده اند که غریزه ای در ما وجود دارد که از هنگام تولد ما را به آموختن زبان وا می دارد. جدا از این که میل یادگیری زبان در انسان به صورت غریزی است، محققین بر این باورند که مغز تمام انسان ها در مورد خصوصیت های زبان شناسی همانند یکدیگر عمل می کنند، فارغ از اینکه هر کسی به چه زبانی صحبت میکند. پردازش هجاهای خاصی که در هیچ زبانی تلفظ نمی شود برای مغز همه سخت می باشد، حتی برای نوزادانی که هنوز زبانشان کامل نشده است. همانطور که گفتیم وقتی کار به آموختن زبان دوم بکشد، خردسالان قوی تر از بزرگسالان هستند. هر چه سن بالا تر رود ، توانایی های انعطاف پذیری مغز کمتر می شود، ولی به این معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند زبان دیگری بیاموزند اما باید تلاش نسبتا بیشتری نسبت به جوان ترها بکنند.

اگر واقعا میخواهید همت کنید و یک زبان خارجی یاد بگیرید، از روش های زیر را امتحان کنید تا موفق شوید :

1- مثل دارکوب به لغات ضربات متوالی بزنید

“تکرار با فاصله” یک روش خوب برای تقویت حافظه است که به فرد کمک می کند تا لغات را بهتر و دقیقتر از قبل یاد بگیرد نحوه ی کارکرد آن به این صورت است که شما هر لغت یا عبارتی را که آموختید، دوباره و در بازه های زمانی با فاصله ای مرور می کنید. در اوایل فواصل کوتاه هستند. لغات و عباراتی که در درس جدید آموخته اید را چند با تکرار می کنید، دوباره فردا نگاهی به آنها می اندازید و این روال را ادامه می دهید تا زمانی که اطمینان حاصل کنید این درس را فوت آب شده اید.

2- علاقه ی خودتان را دنبال کنید

توضیح زیادی لازم نیست که در اصل ما زبان را می آموزیم تا بتوانیم محتوای گفته شده به آن زبان را متوجه شویم. تحقیقات علمی هم نمایانگر آن است که کسانی که به قصد آموختن محتوا ، زبان می خوانند، مهارت های زبانی را بهتر از آن هایی می آموزند که فقط می خواهند زبان را فقط حفظ کنند. توصیه می کنیم هر زمان که مهارت های اولیه یک زبان را پیدا کردید به دنبال محتوای مورد علاقه تان و ادامه ی زبانتان را به این طریق باشید.

3- قدم به قدم جلو بروید

اگر مشغله زیادی دارید، شاید مجبور باشید که در میانه ی هفته آموزش زبان را کنار بگذارید و آخر هفته به صورت فشرده مطالعه کنید. با این حال، اگر از ما بپرسید به شما می گوییم که حتی اگر روزی چند دقیقه هم زبان بخوانید. نتیجه آن موثر تر از مطالعه فشرده در آخر هفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =