10 نکته برای آن که یک زبان آموز موفق باشید

10 نکته‌ی ساده برای موفق شدن در آموختن زبان 

برای آنکه یک زبان‌آموز موفق باشید، لازم نیست سرسختانه تلاش کنید. با 10 نکته‌ی ساده و مهم می‌توانید یک زبان‌آموز موفق باشید. اول اینکه باید به زبان انگلیسی علاقه داشته‌باشید یا در خود علاقه ایجاد کنید. هدف خود را از تحصیل زبان مشخص کنید و سعی کنید هرروز حتی به مقدار کم، زبان انگلیسی را مطالعه کنید. روش مطالعه و یادگیری خود را بشناسید. علاوه بر آموزش‌های کتابها و کلاس زبان، خودتان نیز دنبال یادگیری هرچه بیشتر زبان انگلیسی باشید. از مبتدی بودن خجالت نکشید و سعی کنید گاهی به صورت گروهی و با همکلاسیهایتان درس بخوانید. در اتاقتان یک دیوار انگلیسی ایجاد کنید و حتما برای خودتان استراحت و تفریح در نظر بگیرید.

ادامه مطلب …

مهمترین مدارک زبان انگلیسی

آزمون و مدرک‌های مهم زبان انگلیسی و کاربرد هر یک را بشناسیم

آیا انواع مدارک زبان انگلیسی و کاربرد هریک را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید برای شرکت در آزمون دکترا، کدام یک از مدارک زبان انگلیسی را باید اخذ کنید؟ در این مطلب درباره ی 5 مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی، بخش‌های آزمون هریک و تعدادی از منابع قوی و غنی را برای آمادگی آزمون‌ها به شما معرفی کنیم.

 

ادامه مطلب …

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی

اصطلاحات زبان انگلیسی را بشناسیم، یاد بگیریم و در موقعیت‌های مناسب به کار ببریم

 • اصطلاحات زبان انگلیسی را می شناسید؟
 • آیا به کاربرد این اصطلاحات توجه کرده‌اید؟
 • آیا تاکنون به فکر یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی افتاده‌اید؟

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-1

اصطلاح چیست؟ 

اصطلاحات زبان انگلیسی با لفظ Idiom شناخته می‌شود و عبارت شبه جمله‌ای است که معنی آن چیزی غیر از معنی کلمه به کلمه‌ی تشکیل دهنده‌ی کل عبارت است. اصطلاح در تمامی زبان‌های دنیا وجود دارد و لزوم استفاده از آن‌ها در مکالمات روزمره، رسمی و غیررسمی، غیر قابل انکار است.

اصطلاحات، برای اشاره‌ی غیرمستقیم به یک موضوع خاص، بیان مطلبی با گوشه و کنایه و توضیح بیشتر جملات گفته شده، بکار برده می‌شود. اصطلاحات موجب زیباتر شدن و جلوگیری از یکنواختی مکالمه و به نوعی باعث تنوع بخشیدن به کلام می‌شود. شمار اصطلاحات زبان انگلیسی به بیش از 25000 هزار عبارت می‌رسد.

از آنجایی که در بسیاری از منابع آموزشی، سرفصل “عبارات و اصطلاحات زبان انگلیسی” به فراموشی سپرده شده‌است، کمتر زبان‌آموزی را می‌بینیم که با این مبحث آشنایی کافی داشته‌باشد. در صورتی‌که یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی، از ملزومات یادگیری بهینه‌ی زبان است.

چرا باید اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟ 

آنچه در منابع مختلف از زبان انگلیسی یاد می‌گیرید، مجموعه‌ای تئوری‌هاست که تا وقتی به کار برده نشود، چیزی جز انبوهی از آموخته‌ها نیست. زبان انگلیسی در کتب با زبان انگلیسی در دنیای واقعی، بسیار متفاوت است. یکی از دلایل این تفاوت، اصطلاحات و عباراتی است که در فرهنگ کشور میزبان جا افتاده است و در مکالمات رسمی و غیررسمی استفاده می‌شود. مکالمه‌ای که در آن از عبارات و اصطلاحات استفاده نشود، مکالمه‌ای ساده و ابتدایی است.

بدون شک در زبان انگلیسی، همچون سایر زبان‌های دنیا، اصطلاحات و عبارات عامیانه‌ی بسیاری وجود دارد که بکار بردن آنها، به مکالمه‌ی  بهتر و سلیس تر، کمک می‌کــند. اصطلاحات هر زبان، باعث ارسال دقیق‌تر منظور و مفهوم کلام می‌شود. به عبارت دیگر، گوینده برای آنکه منظور صحبت خود را دقیق تر برساند، از یک عبارت کنایه‌ای استفاده می‌کند.

فردی که به تازگی وارد زبان دوم می‌شود، لازم است از همان ابتدای آموزش لغات و گرامر، اصطلاحات و عبارات ایهامی و ضرب المثلی را نیز یاد بگیرد. یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی موازی با آموزش مکالمه، لغات و گرامر، باعث می‌شود فرد بتواند جایگاه درست به کار بردن عبارات و اصطلاحات را یادگرفته و حین مکالمات خود از آن‌ها استفاده کند. به این ترتیب به تدریج مکالمه‌ای نزدیکتر به مکالمات رایج و روزمره‌ی انگلیسی انجام می‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگر این است که برخی اصطلاحات، از نظر گرامری درست نیستند اما به صورت شبه جمله، در مکالمات روزمره استفاده می‌شود. بنابراین لازم است زبان‌آموز آن‌ها را از پیش شناخته و سعی در ترجمه‌ی لغت به لغت آن عبارت نداشته‌باشد؛ در غیر اینصورت به معنی درست و کاربردی نمی‌رسد.

در صورت یادگیری عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی باعث می‌شود که شما :

 • مکالمه‌هایتان، طبیعی‌تر به نظر برسند.
 • به صورت پیشرفته‌تر و روان تر صحبت کنید.
 • راحت‌تر بتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید.
 • کاربرد اصطلاحات رسمی و غیررسمی را بشناسید و بتوانید آن‌ها را به درستی و در موقعیت‌های مناسب به کار ببرید.
 • بتوانید یک متن انگلیسی را روان‌تر و دقیق‌تر به زبان فارسی ترجمه کنید.

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-2

چگونه اصطلاحات زبان انگلیسی را بشناسیم؟ 

همانطور که گفته شد معنی  عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی، با معنی جداگانه‌ی کلمات آن عبارت، یکسان نیست. بنابراین چنانچه با عبارتی مواجه شدید که با ترجمه‌ی کلمات آن به معنی متناسب با جمله نرسیدید، بدانید که باید معنی آن عبارت را در میان اصطلاحات بیابید.

بسیاری از عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی، از لحاظ گرامری دارای قاعده‌ای نیستند. بنابراین با مشاهده‌ی آن‌ها می‌توان حدس زد که عبارتی اصطلاحی است؛ و میبایست در کتاب راهنما یا دیکشنری مرتبط با اصطلاحات زبان انگلیسی، به دنبال معنی آن باشید.

روش های یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی؛

زبان انگلیسی از مهارت‌های مختلفی تشکیل شده‌است که یادگیری هر مهارت، روش و منابع ویژه‌ای دارد. یادگیری اصطلاحات نیز، نیازمند روش‌های یادگیری موثری است که علاوه بر یادگیری بتوانید آن‌ها را در مکالمات خود به صورت کارآمد استفاده کنید. در غیر اینصورت حفظ کردن عبارات، تاثیری در یادگیری زبان انگلیسی و بهبود مکالمه ندارد.

اکنون 5 روش از مؤثرترین روش‌های یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی را معرفی می‌کنیم. با به کارگیری این روش‌ها، می‌توانید اصطلاحات را یاد گرفته و برای مکالمه‌ای زیباتر، عامیانه و رایج، آن‌ها را به کار ببرید.

 

روش اول: یادگیری با تصاویر 5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-35 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-4

بدون شک یادگیری به کمک تصاویر، از کارآمدترین روش‌های آموزش و یادگیری هر مبحثی است. کتاب‌های آموزشی دروس مختلف را تصور کنید به گونه‌ای که هیچ تصویری میان متون جای داده نشده‌باشد. یکنواختی متن و کلمه، موجب خستگی مفرط شده و یادگیری را کاهش می‌دهد.

تصاویر می‌توانند در بیان مطالب آموزشی، به کمک معلم و دانش آموز بیایند؛ مخصوصاً برای افرادی که حافظه‌ی تصویری بهتری دارند، بسیار کاربرد دارد.

 

 

 

روش دوم: مطالعه‌ی متون عمومی

متون عمومی همچون روزنامه‌ها و کتاب داستان، می‌تواند منبع خوبی از اصطلاحات هر زبان باشد. در متون عمومی و غیررسمی، از اصطلاحات و کنایه‌های بیشتری جهت افزایش جذابیت متن، استفاده می‌شود. بنابراین می‌توانید با مطالعه‌ی این متون، به صورت کاربردی با اصطلاحات آشنا شده و جایگاه آن ها را یاد بگیرید. به خاطر داشته‌باشید در مطالعه‌ی متون، یک دیکشنری یا راهنمای اصطلاحات در اختیار داشته‌باشید.

روش سوم:  فیلم ببینید  

فیلم‌های زبان اصلی با زیرنوبس فارسی، منبعی بسیار قوی از اصطلاحات زبان انگلیسی است. همانطور که در مکالمات روزمره، از اصطلاحات استفاده می‌شود، تماشای این فیلم‌ها می‌تواند بسیار مؤثّر باشد. همچنین با دیدن فیلم‌ها می‌توانید موقعیت به کاربردن اصطلاحات و عبارات عامیانه را بهتر یاد بگیرید؛ حتی لحن و مقدار رسمیت اصطلاحات، بیشتر رعایت می‌شود.

از طرفی برخی عبارات و اصطلاحات هستند که ممکن است معنی کنایه‌ای در چارچوب ادب اجتماعی نداشته باشند، لازم است آن‌ها را یاد بگیرید، هرچند نخواهید هرگز از آن‌ها استفاده کنید؛ این دسته از اصطلاحات را به راحتی می‌توانید از طریق تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها یاد بگیرید.

روش چهارم: یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید

با وسعت روزافزون نقش اینترنت و فضای مجازی در زندگی روزمره‌ی انسانها، می‌توانید بهترین استفاده را از ارتباطات ببرید. در شبکه‌های مجازی مختلف همچون فیس بوک و اینستاگرام، می‌توانید به راحتی به دنبال یک دوست انگلیسی زبان باشید. با اون صحبت کنید و در میان مکالمه، به عبارات عامیانه و اصطلاحاتی که او به کار می‌برد، توجه کنید.

 

بسیار افرادی هستند که در این مسیر مایل هستند به شما کمک کنند. به عنوان مثال افرادی که به دانستن هر چه بیشتر در مورد فرهنگ‌های دیگر کشورها علاقمندند، می توانند دوستان و معلمان خوبی برای شما باشند. در مکالمات شما و دوستتان، او از فرهنگ شما یاد می‌گیرد و شما از زبان مادری او.

 

روش پنجم: رادیوی انگلیسی زبان گوش کنید

برنامه‌های رادیویی از تنوع خوبی برخوردارند. نمایش‌های رادیویی، مصاحبه‌ها و اخبار، منبع بسیار غنی از مکالمه و اصطلاحات رایج است. برای تقویت مهارت شنیداری خود می‌توانید به برنامه‌های رادیویی کودکان گوش کنید. لازم به ذکر است برنامه های تلویزیونی و رادیویی کودکان، از مؤثرترین روش های تقویت مهارت شنیداری است. البته واضح است زبان آموزی که در مرحله‌ی ابتدایی آموزش زبان است، از مهارت شنیداری خوبی برخوردار نیست. با گذشت زمان و تقویت مهارت شنیداری خود، می‌توانید به رادیویی که به زبان انگلیسی اجرا میکند گوش کنید.

از دیگر مزایای گوش کردن به رادیو، عدم محدودیت مکان و زمان است. حین رانندگی، انجام امور منزل یا حتی هنگام خواب می‌توانید به رادیو گوش کنید. از کوچکترین فرصت‌ها بهترین استفاده را ببرید.

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-7

کلام آخر:

روش‌های یادگیری متفاوت و متنوع است. آنچه مهم است اینست که روحیات و ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید و روش یادگیری متناسب با خود را انتخاب کنید. فردی که حافظه‌ی تصویری خوبی دارد، بهتر است از یادگیری به کمک تصاویر استفاده کند و فردی که حس شنوایی قوی تری دارد، منابع صوتی برایش مثمر ثمر تر خواهد بود.

آنچه یادگرفته اید به کار ببرید. اگر حتی ساده‌ترین مهارت ها را تمرین نکنید، بدون شک فراموششان خواهید کرد. اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیرید و حتما سعی کنید در تمرین‌های مکالمه و انشاء های خود استفاده کنید. بدین ترتیب می‌توانید به خوبی مکالمه‌ی رایج را یاد بگیرید.

ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

معرفی مهمترین ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

یادگیری زبان انگلیسی همیشه با فراز و نشیب هایی همراه بوده‌است؛ افراد زیادی در نیمه‌ی راه، خسته شده و بازمانده اند. اما آن دسته از زبان آموزانی که این مسیر را با موفقیت به پایان رساندند و توانستند به مهارت قابل قبولی در زبان انگلیسی دست پیدا کنند، دارای اراده‌ ای قوی بوده‌اند. بدیهی است که یادگیری هر مطلبی، نیاز به تلاش و اراده دارد اما می‌توان این مسیر را با ابزارها و روش‌هایی، تسهیل کرد.

 

اما چنانچه بخواهییم درباره یادگیری زبان انگلیسی در منزل صحبت کنیم، اولین نکته ای که باید بدانید این است که شما نیازمند منابع، روش ها و ابزاری هستید که برایتان نقش معلم و همکلاسی را بازی کنند. معلمی که بتواند به تمامی سوالات شما پاسخ قابل قبول دهد؛ همکلاسی و همراهی که انرژی و اشتیاق شما را دو چندان کند.

بدون شک برای طی کردن این مسیر ، نیاز دارید شناخت درستی از منابع کارآمد در این زمینه داشته باشید.

در این مطلب ، ما به طور کلی، خودآموز‌های زبان انگلیسی را به 3 دسته‌ی کتاب، ابزار و نرم‌افزار تقسیم کرده و هرکدام را به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • کتاب‌های خود آموز زبان انگلیسی

کتاب های خودآموز باید به شیوه ای طراحی و تدوین شده باشند که در عین سادگی و بیان شیوا، بتوانند مطالب را به درک عمیق زبان آموز برساند. اینکه با مطالعه ی کتاب، زبان آموز بتواند تمرین های همان کتاب را به درستی حل کند، از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست. به عبارت دیگر، زبان آموز باید بتواند آموخته های خود را در موقعیت های مختلف و مطلوب، به کار ببرد. این موقعیت بنا به هدف از یادگیری زبان انگلیسی، می تواند جلسه‌ی کنکور یا مکالمه‌ی روزمره باشد.

از بین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

learning-english-at-home-8

 • 504 واژه ی ضروری

اگر بخواهیم یکی از در دسترس ترین منابع آموزشی را برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل، بشماریم، میتوانیم به کتاب 504 لغت اشاره کنیم. این کتاب از جمله منابع ضروری و ارجح و قابل استفاده برای هر زبان‌آموز است. کتاب 504، شامل 42 درس و هر درس شامل 12 واژه‌ی جدید است. تعریف، تلفظ، کلمات هم معنی و جملات نمونه‌ای که برای هر لغت جدید آورده شده است، به درک هر چه بهتر واژه های جدید، کمک می‌کند. در متن درس‌ها و تمرین ها نیز واژه‌های جدید دیگری نیز به چشم می‌خورد و نهایتاً شمار لغاتی که از این کتاب آموخته می‌شود، از 1000 فراتر می‌رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

learning english at home-3

 • Top Notch

سری کتاب های Top Notch، با هدف افزایش مهارت‌‌های نوشتاری، شنیداری، مکالمه و گرامر تدوین شده‌است. دروس این کتاب براساس موضوعات روز طراحی شده و بسیار کاربردی هستند. مکالماتی که در این کتاب آموزش داده می شود، از مکالمات پرکاربرد روزمره بوده و اصطلاحات و گرامر متناسب با آن نیز آموزش داده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

learning english at home-4

 

 • 1100 واژه‌

این کتاب از جمله بهترین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی است که 1100 واژه‌ی پرکاربرد را در قالب روش تدریس خاصی، معرفی می‌کند. در متن کتاب نیز حدود 5000 واژه‌ی جدید دیگر هست که شما در حین مطالعه‌ی کتاب، آن‌ها را نیز خواهید آموخت. ‌این کتاب مناسب افرادی است که قصد شرکت در آزمون ارشد، دکترا، آزمون‌های  GRE و آیلتس را دارند.

 

 

 

 

 

 

learning english at home-5

 

 • Grammar in use

این کتاب، جامع‌ترین کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی و مناسب افرادی است که گرامر را به قصد شرکت در آزمون‌های ارشد و دکترا، تافل و آیلتس مطالعه می‌کنند. هر بخش از این کتاب، شامل آموزش و تمریناتی است که موجب یادگیری هر چه بهتر گرامر زبان انگلیسی می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

learning english at home-6

 

 • Oxford word skills

کتاب Oxford word skills ، در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته، منبع خوبی برای افرادی است که قصد دارند مکالمه‌ی زبان انگلیسی را از پایه یاد بگیرند. در این کتاب به شیوه‌ای جذاب، به آموزش لغات پرداخته شده‌است. در واقع این کتاب با تمرین‌های متعدد و متنوع، یکی از بهترین منابع در زمینه‌ی یادگیری لغات است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل و ابزارهای کمک آموزشی

منظور از ابزار، وسایل کمک آموزشی موجود در بازار است که در مراحل مختلف یادگیری زبان انگلیسی، کارایی زبان‌آموز را افزایش می دهند؛ علاوه بر این، ابزارها و وسایل کمک آموزشی، مانع یکنواختی یادگیری زبان انگلیسی می‌شوند. کتاب‌ها هر چقدر هم که خلاقانه طراحی شده باشند، منابع مکتوبی هستند که روش سنتی آموزش را تداعی می‌کنند و ممکن است برای همه افراد قابل استفاده نباشند. بنابراین ابزارهای کمک آموزشی، می‌توانند خلاقیت را در آموزش و یادگیری افزایش و خستگی و یکنواختی را کاهش دهند.

از جمله ابزارهای خودآموز زبان انگلیسی جهت یادگیری زبان انگلیسی در منزل، می‌توان به موارد زیر به عنوان بهترین‌ها، اشاره کرد:

learning english at home-10

 • دست‌سازه‌های آموزشی

دست‌سازه‌های آموزشی با عنوان کاردستی، از سال‌ها پیش، مورد استقبال معلمین و دانش‌آموزان بوده است. ساخت کاردستی‌های آموزشی، علاوه بر تقویت خلاقیت فرد، به تثبیت مطالب در ذهن و حافظه‌ی او، کمک شایانی می‌کند.

ساخت کاردستی‌ در آموزش بخش‌های مختلف زبان انگلیسی اعم از مکالمه و گرامر کاربرد زیادی دارد. این روش به خصوص برای آموزش کودکان، بسیار مفید است. تنوع کاردستی‌ها و خلاقیت در طراحی و ساخت آن‌ها، به درک بیشتر مطالب آموزشی منجر می‌شود.

کاردستی‌ می‌تواند حتی یک روزنامه دیواری ساده باشد. ساخت یک روزنامه‌دیواری که توسط خود کودک انجام شود، می‌تواند ذهن ناخودآگاه او را درگیر فرایند یادگیری کند. خاطره‌ی ساخت این روزنامه دیواری، فرایند نوشتن لغات و کشیدن نقاشی ها، باعث افزایش فعالیت سلول‌های مغزی زبان‌آموز می‌شود. این فرایند، بکارگیری هوش هیجانی در فرایند یادگیری است که به مراتب از یادگیری مستقیم و سنتی، تاثیرگذاری بیشتری دارد.

 

 

 

 

 • فلش کارت

میتوانیم فلش کارت‌ها را از نوادگان یادداشت‌ها و نت برداری‌های سابق بدانیم. حتماً شما هم هنگام امتحانات، برگه‌ی کوچکی از خلاصه‌ی مطالب سخت را تهیه می‌کردید و در جیب یا کیفتان می‌گذاشتید؛ و در تاکسی و اتوبوس و مترو، بین راه، در صف‌ها و نوبت‌های روزانه و .. آن‌ها را مطالعه می‌کردید.

از ویژگی مثبت این یادداشت‌ها می توان به خلاصه بودن و کوچک بودن اندازه‌ی آن‌ها اشاره کرد. این دو ویژگی، فلسفه‌ی وجودی فلش کارت‌ها هستند. به عبارت دیگر، در فلش کارت‌ها، مطلب آموزشی به خلاصه ترین شکل ممکن، حتی به صورت یک عبارت، جمله یا تصویر، درج می‌شود؛ کارت‌های کوچکی که حاوی نکات کوچک و مهم بوده، با ابعاد کوچک تهیه می‌شوند و همیشه همراه دانش آموز هستند.

فلش کارت از ابزارهای پرکاربرد در یادگیری زبان انگلیسی است. فلش کارت‌ها در یادگیری لغات، نکات گرامری و اصطلاحات، موثر و مفید هستند. به خاطر داشته باشید، مطالبی که در فلش کارت نوشته می شوند، باید به کوچکترین مطلب آموزشی اشاره کنند. به گفته‌ی یکی از صاحبنظران این رشته: “مطالب را لقمه کنید”.

به شکل زیر به عنوان نمونه‌ای از فلش کارت درست و نادرست توجه کنید.

learning-english-at-home-7-2

 • جعبه لایتنر و G5

این وسیله از پرکاربردترین و شناخته‌شده‌ترین ابزارهای کمک آموزشی است که قابلیت کاربری در بسیاری از دروس را دارد؛ از جعبه لایتنر و فلش کارت‌های آن می‌توان حتی در جهت یادگیری فرمول‌های ریاضی و فیزیک و دروس مشابه هم استفاده کرد.

این جعبه با تقسیم‌بندی‌های منطقی و تنظیم زمان مرور با توجه به یادگیری زبان‌آموز، موجب انتقال اطلاعات به حافظه‌ی بلندمدت می‌شود. فلش کارت‌های جدیدی که در هر روز مطالعه می‌شود، به سطح اول منتقل شده و پس از هر بار مرور و پاسخ درست، به یک مرحله بعد‌تر منتقل می‌شوند؛ چنانچه پاسخ اشتباه داده شود، به مرحله‌ی اول برگردانده می‌شود و دوباره این فرایند تکرار می‌شود. در این صورت تا زمانی که فلش‌کارت به انتهای جعبه برسد، بارها مورد تکرار و مرور قرار گرفته و به راحتی به خاطر سپرده می‌شود.

learning english at home-8

 

 

 • نرم‌افزارهایی جهت یادگیری زبان انگلیسی در منزل

هرچه زمان پیش می‌رود، جایگاه کامپیوتر، لپ‌تاپ، تلفن همراه و لوازم صوتی و تصویری در زندگی انسان وسیع‌تر می‌شود. نقش فضای مجازی، گوشی های هوشمند و اپلیکیشن های موبایل، در زندگی روزمره، غیرقابل چشم پوشی است. چه خوب است که از حضور این پدیده های دنیای امروز، به نفع خودمان استفاده کنیم.

تعدد و تنوع برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی در فروشگاه‌های مجازی اپلیکیشن، نشان دهنده‌ی قابلیت استفاده‌ی تلفن همراه در جهت یادگیری زبان انگلیسی است. برنامه‌هایی همچون فلش کارت و جعبه لایتنر آنلاین، حتی اپلیکشین‌هایی که ویدئوی جلسات آموزشی را آپلود می‌کنند، بسیار کارآمد هستند.

learning english at home-9

در ادامه چند نمونه از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

 • DUOLINGO

DUOLINGO نرم افزاری رایگان است که درس هایی به تفکیک موضوعاتی همچون پوشاک، مشاغل، و … ارائه می‌دهد. از ویژگی های این نرم افزار، ارائه ی تلفظ صوتی کلمات است؛ همچنین می‌توانید سرعت تلفظ را به سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

 • BABBEL

مطالعه ی دروس این نرم‌افزار حدودا 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد و تمرین‌هایی برای سطح مبتدی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده‌است. این نرم افزار بر مهارت مکالمه تمرکز دارد. از دیگر مزایای این نرم‌افزار این است که به صورت آفلاین نیز قابل استفاده‌است.

کلام آخر، زبان آموزانی که مایل به یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز و در منزل هستند، پیش از تمامی ابزارها و منابع، باید هدف، اراده و اشتیاق کافی برای رسیدن به هدف را داشته باشند. آنچه به زبان‌آموزان، شوق مطالعه‌ی منابع و استفاده از روش‌های مختلف را می‌دهد، ارزش هدفی است که دنبال میکنند.

گام های ابتدایی و اساسی یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی به دو صورت خودآموز و آموزشگاهی صورت میگیرد. در شروع یادگیری زبان انگلیسی، بنا به نیاز و هدفی که از یادگیری زبان انگلیسی دارید، می‌توانید مسیر مناسب را انتخاب کنید. برنامه‌ریزی و انتخاب منابع صحیح، از نکات مهم یادگیری زبان انگلیسی است. ابزارهای کمک آموزشی بسیاری در دسترس هستند که با توجه به هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی، می توانند به شما کمک کنند.

آموزش زبان انگلیسی و تاثیر زبان فارسی بر آن

impact of persian language on english teaching-8

عوامل بسیاری در آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم موثر هستند که از بین این عوامل، زبان مادری از اهمیت ویژه‌ای قائل است. سن یادگیری زبان مادری و زبان دوم، خودآگاهی در یادگیری، لهجه‌ی زبان مادری، استفاده از زبان مادری در کلاس‌های زبان انگلیسی، از عوامل مهم و مرتبط تاثیر زبان مادری بر یادگیری زبان دوم است. در مقاله‌ی حاضر، این عوامل را حول تأثیر زبان فارسی در آموزش زبان انگلیسی بررسی می‌کنیم.

تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی

تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی

چگونه مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید؟

نوشتن، خواندن، شنیدن و حرف زدن به زبان انگلیسی، 4 مهارت مهمی هستند که باید آنها را بلد باشید. مشکلی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، این است که دایره واژگان خوبی دارند و از کلمات در نوشتن به درستی استفاده می‌کنند؛ ولی موقع حرف زدن هیچ کلمه ای به زبانشان نمی آید!

برای تقویت مهارت مکالمه به زبان انگلیسی، خواندن کتاب‌های بیشتر و گشتن در میان وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف راه‌گشا نیست. شما وقتی در مهارت مکالمه به زبان انگلیسی قوی می‌شوید که مانند زبان مادری خود، به زبان انگلیسی حرف بزنید. بهترین راه آن است که با فردی که انگلیسی می‌داند همواره در ارتباط باشید و با او حرف بزنید. مشکل اینجاست که خیلی‌ها در خانواده و در جمع دوستانشان کسی را ندارند که زبان انگلیسی را بلد باشد؛ در این جاست که شما باید خودتان مهارت مکالمه خود را تقویت کنید. اما چگونه می‌توانید مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید؟

این نوشته را بخوانید زیرا راهکارهای تقویت مکالمه به زبان انگلیسی را به شما آموزش داده‌ایم. ادامه مطلب …

انواع روش تدریس زبان های خارجی

انواع روش تدریس زبان های خارجی

   teaching methodology

در این مقاله به بررسی برخی از انواع روش تدریس زبان های خارجی می پردازیم. همانطور که گفته شد این ده روش برخی از انواع روش های مختلف تدریس می باشند که اغلب کاربردی تر و رایج می باشند و از تحقیق و تجربه اساتید این زمینه به دست آمده است. امید به اینکه این مقاله هم مانند مقاله های قبلی، مقبول شما مخاطبان عزیز واقع گردد.

انواع روش تدریس زبان های خارجی

۱-  روش Grammar Translation Method
GTM

در این روش هدف اصلی از زبان‌آموزی، درک خواندن و نوشتن به زبان مورد نظر است ولی نه به طور دقیق توانایی برقراری ارتباط کلامی از طریق زبان آموخته شده. بنابراین هیچ گونه تأکیدی روی تلفظ‌ها، مهارت شنیداری و مهارت کلامی نمی‌شود. به طور کلی دقیقا آن روشی که در مدارس راهنمایی و ابتدایی به دانش‌آموزان می‌آموزند.

در این روش منسوخ شده ، زبان‌آموز بیشتر با گرامر و لغت درگیر است و معمولاً اکثر آنها را حفظ می‌کند. ادامه مطلب …

معرفی ۵ مورد از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی (تجربه موسسات خارجی)

معرفی ۵ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

معرفی ۵ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

معرفی ۵ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

همانگونه که قبلا هم در مورد بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردیم، یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین گام های یادگیری زبان انگلیسی، انتخاب بهترین مواد آموزشی است. با توجه به همین ضرورت، 5 تا از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی را از زبان چند موسسه معتبر آموزش زبان انگلیسی برایتان نقل می کنیم.

این که سوال که چه کتابی بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی است، واقعا جواب قاطعی ندارد. چرا؟ چون بهترین کتاب باید مناسب سطح شما، سن شما، نوع یادگیری شما و هدف شما باشد. آیا انگلیسی را در سطح مقدماتی مطالعه می کنید یا متوسط یا پیشرفته؟ نوجوان هستید یا کودک؟ با سرگرمی بهتر یاد می گیرید یا با متن؟ می خواهید برای تحصیل انگلیسی یاد بگیرید یا صرفا برای یک سفر توریستی؟

اما در این پست فرض می کنیم می خواهید زبان را بصورت عمومی از مقدماتی تا متوسط بیاموزید و برای آزمون های پیشرفته تری همچون تافل و آیلتس آماده شوید!

اما…؟ ادامه مطلب …

روش های آنلاین یادگیری زبان انگلیسی

روش های آنلاین یادگیری زبان انگلیسی

روش های آنلاین یادگیری زبان

درود بر مخاطبان عزیز

در این مقاله سعی داریم به بررسی روش های آموزش مجازی و آنلاین زبان انگلیسی بپردازیم و شما سروران گرامی را تا حدودی با روش کار آن ها نیز آشنا کنیم.
و در انتها تعدادی از این سرویس ها را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

یادگیری زبان به طور کلی دشوار می باشد. اکثرا در ابتدای کار با حجم وسیعی از لغات مواجه می شویم که به خاطر سپردن تمامی آنها تقریبا غیر ممکن است، الزامی هم به انجام این کار نیست چرا که این روش ها تقریبا منسوخ شده اند. در واقع روش های خود آموزی (self study) که اساسا با حفظ لغت و ترجمه جملات پیش می روند خیلی مطلوب نمی باشند. در حالیکه متدهای جدیدی وارد بازار شده که علاوه بر یادگیری آسان تر، کابر پسند و جذاب و گیرا هم هستند. ادامه مطلب …